Magazin

Tüm melanetlerin panzehiri: Felsefe

Tüm melanetlerin panzehiri: Felsefe

Kocaeli Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof.Dr. Afşar Timuçin, bir ulusun ölüm kalım savaşında felsefenin "her türlü melanetin panzehiri" olarak düşünülmesi gerektiği bildirdi.

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü´nce düzenlenen "Uluslararası 1. Felsefe Günleri", Derbent Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Oteli´nde başladı. Bölüm Başkanı Prof.Dr. Afşar Timuçin, her şeyin gündelik çıkar ilişkilerine indirgenmiş olduğu bir toplumda, felsefenin işinin çok zor ve önemli olduğunu söyledi. Felsefenin bittiği yerde her türlü ahlaksızlığa geçit veren bir başıboşluğun "bir hayalet gibi" ortaya çıktığını ifade eden Timuçin, şunları kaydetti: "Bugün yoğun bir ahlak bunalımını, hiçbir şey olmuyormuş gibi yaşayan bir toplumun üyeleri olarak hepimiz felsefeyi yaşamda geçerli kılmaya çalışıyoruz. Bir ulusun ölüm kalım savaşında felsefe her türlü melanetin panzehiri olarak düşünülmelidir. Onurlu bir yaşamın ne anlama geldiğini, genç insanlar felsefeden öğrenecekler. İnsanoğlu insan olmayla ilgili değerlerini nasıl kazanır ve yitirir bunu bize öğretecek olan felsefedir. Bizler her zaman bilginin, sağduyunun, dürüstlüğün, hoşgörünün, alçakgönüllülüğün yaşama egemen olmasını isteriz. Bugün bu topraklarda yaşama egemen olan şeyin, bilgiyle, sağduyuyla, dürüstlük ve hoşgörüyle pek ilgili olmadığını görüyoruz."

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Özer Kenar da, insanla ilgili temel sorunları iyi düşünmek ve doğru bir biçimde anlayıp açıklamak gerektiğini ifade ederek, insanın kendini tanımasının gereklilikten çok zorunluluk olduğunu anlattı.

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hikmet Ağırbaş da, felsefenin önemini çok iyi bildiklerini belirterek, "Felsefeden yana olmak, sağduyudan, değişimden ve insanın mutluluğundan yana olmaktır" dedi. 13 Nisan Pazar günü sona erecek felsefe günlerine, ikisi Almanya´dan olmak üzere değişik üniversitelerden 30 felsefeci katılıyor.
(AA)
Yayın tarihi: 11.04.2003
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.