Magazin

Tüm dünyadan 'sosyetik' çiftçiler

Tüm dünyadan 'sosyetik' çiftçiler

Elektrik ve suyun olmadığı bir çiftlik evinde 'ağa' olmak için yarışan ünlüler, izleyicileri ekran başına topluyor.

Yurtdışında hangi abuk yarışma çıksa ve de çok ilgi görse, bizim televizyon yapımcıları da hemen üstüne atlıyor. Ama bu seferki biraz daha ilginç olabilecek gibi gözüküyor. Ünlüler Çiftliği adıyla Türk izleyicisine armağan edilen The Celebrity Farm, sekiz ünlünün kırsal yaşamla başa çıkıp çıkamayacaklarını test edecek.

Artık biliyorsunuz, inek sağacaklar, tavukların yumurtasını alacaklar, bahçedeki domatesleri, biberleri toplayacaklar. Hatta, el bebek gül bebek büyüdüğü, annesi tarafından ısrarla vurgulanan Seren Serengil'in daha çiftlik evine giderken, altı milyarlık bavullarını parçalamış olması bizim de içimizi parçaladı. Bu ünlüler nasıl seçildi, özellikle süt kuzusu olup olmadıklarına mı bakıldı, açlıktan ölmesinler diye çaktırmadan erzak yardımı yapılacak mı, bunları bilemiyoruz. Ancak, yarışmanın yurtdışı versiyonlarında yaşanan ilginç olaylardan söz edebiliriz.

Hayvanseverler köpürdü
Yarışmanın Fransız versiyonunda, Vincent McDoom isimli bir travesti yarıştı. Yarışmaya katılan kadınlar, bahçıvan tulumlarıyla çamurların içinde yuvarlanırken, McDoom, D&G giysileriyle ve manikürlü tırnaklarıyla dolaşmayı sürdürdü. En zor koşullarda bile, oradaki kadınlardan çok daha fazla feminenliğini koruması herkesi şaşırttı.

Öte yandan, hayvanseverler, Fransa'da yarışmaya ateş püskürüyor. Çünkü, pek çok hayvan, çekimler sırasında ölüyor. Kamera kablolarından çarpılan horozlar, sette kullanılan yapıştırıcıdan zehirlenen tavuklar, çekim için belli bir noktaya götürülürken yaralanan at, bu olaylara sadece birer örnek.

Yarışmada, bir kıyamet de Chirac'ın listesinden Fransız parlamentosuna seçilen eski güzellik kraliçesi Elodie Gossuin'in çiftliğe katılmasıyla kopmuştu. Muhalifler, istifa etmesi gerektiğini haykırırken, Gossuin, "Parlamento toplantısı olduğunda çiftlikten çıkıyorum," diyerek kendini savunmuştu.

Medyum yarışmada!
İngiltere ve İrlanda'daki Ünlüler Çiftliği programına ise, en sık yöneltilen eleştiri, "Kimsenin tanımadığı ünlüler"in yarışıyor olması. İrlandalılar bu yüzden, programı sıkıcı buluyor. Belki de bu sıkıcılığı kırmak için, İrlanda RTE kanalı, olaya bir medyumu da dahil etti. Bu medyum, Çin falına ve numerolojiye göre yarışmacıların kaderini öngörmeye çalışacak.

Norveç TV 4 kanalında, Ünlüler Çiftliği beş sezondur yayınlanıyor. Hatta, Norveçliler geçen sezon, "Doğaya Dönüş" başlığıyla, Güney Afrika'da, programın Afrika versiyonunu çekmiş.
Sonuçta, Ünlüler Çiftliği, bu sezon Arap ülkeleri ve İran dahil, tüm dünyada 35 ülkede yayınlanacak. Yeni takıntımız hayırlı olsun. Hayvanlar ölmesin, Gucci ayakkabılar paralanmasın, kimse, gece çiftlikten tüyüp kulüplere gitmesin!
(Radikal Cumartesi)
Yayın tarihi: 20.09.2004
445
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.