Magazin

Tüketici şikayetleri hizmetlere yöneldi

Tüketici şikayetleri hizmetlere yöneldi

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Mehmet Sevim, Türkiye`de önceki yıllarda mal ve ürünler üzerinde yoğunlaşan tüketici şikayetlerinin, son 2 yılda daha çok hizmet alanına yöneldiğini bildirdi.

Sevim, Türkiye`de tüketicilerin 1990`lı yıllardan itibaren daha bilinçli olarak hareket etmeye başladıklarını belirterek, bu dönemde şikayetlerin hemen hepsinin mal ve ürünleri kapsadığını vurguladı. Söz konusu dönemde kapıdan alışveriş ve otomobil satış kampanyalarından şikayetlerin yoğun olduğunu anlatan Sevim, tüketicilerin bu konularda bilinçlenmeleriyle bu tür şikayetlerin giderek azaldığını kaydetti.

Sevim, son yıllarda tüketici şikayetleri açısından önemli bir değişim gözlendiğini ifade ederek, şöyle dedi: "Tüketiciler, artık haklarının sadece ürünlerle sınırlı olmadığının bilincine vardılar. Son 2 yılda tüketici hakem heyetlerine yapılan şikayetlerin ağırlığı, ürünlerden hizmetlere geçti. Hizmetlerle ilgili şikayetler de daha çok elektrik, su, doğalgaz, ulaşım, haberleşme gibi kamusal nitelikteki hizmetler ve şifreli tv yayınları, kredi kartları ve bankacılık hizmetleri gibi özel nitelikteki hizmetlerden oluşuyor."

EKONOMİK KRİZİN ETKİSİ
Tüketici şikayetlerindeki nitelik değişiminde ekonomik krizin etkisi olduğunu dile getiren Sevim, temel hizmetler ile temel ürünlerde yapılan fiyat ve vergi artışlarının, ailelerin bütçelerine göre yüksek rakamlı faturalarla karşılaşmalarına neden olduğunu anlattı. Daha önce ayrıntılarına dikkat edilmeden ödenen bu faturalarda "sabit ücret", "güç bedeli", "atıksu uzaklaştırma bedeli", "sayaç bakımı" gibi hiçbir hizmet verilmeden talep edilen kalemlerin yer aldığını gören tüketicilerin, bu konularda başvurularda bulunduğunu kaydeden Sevim, ayrıca yüksek oranlara ulaşan gecikme faizleri nedeniyle kredi kartları ve banka kredileri konularında da krizin ardından çok sayıda başvurunun yapıldığını söyledi.

Sevim, şöyle konuştu: "2001 yılı ile 2002 yılının 11 ayında mal şikayetleri 116`da kalırken, aynı dönemde hizmet şikayetleri 173`e ulaştı. Hizmet şikayetlerinin yüzde 65 gibi önemli bir bölümü, şifreli televizyon yayınlarından kaynaklanıyor. Başvuruların yüzde 12`sini doğalgaz hizmetiyle ilgili şikayetler oluşturuyor. Bunları ise telefon, cep telefonu hattı, elektrik faturası, kredi kartları, posta hizmeti, ve tatil turları başvuruları takip ediyor."

"ÖNYARGI KALKTI"
Mehmet Sevim, tüketicilerin başvurularındaki nitelik değişiminde TÜKODER`in de bir rolü bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Boğaz köprüleri ve otoyol zamlarına karşı açtığımız davalarda zammın geri alınması kararı, tüketicilerin benzer alanlardaki başvuru ve şikayetlerini artırdı. Daha önce, `devletle uğraşılmaz`, `yapılan zamlar hiçbir zaman geri alınmaz` şeklinde bir önyargı vardı. Ama girişimimiz sonucu, Türkiye`de ilk kez kamunun yaptığı zamlar mahkeme kararıyla geri alınabildi. Vatandaşlar Boğaz köprülerinden geçerken 2 milyon yerine 1.5 milyon lira ödediğinde, somut olarak ayıplı hizmetlere karşı yasal haklarını aradıklarında hakkını alabileceğini gördü."
(AA)
Yayın tarihi: 05.12.2002
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.