Magazin

Tudor Kalesi'ndeki hayaletin pozu

Tudor Kalesi'ndeki hayaletin pozu

Yıllardır ürkütücü hikâyelere konu olan Tudor Kalesi'nin hayaleti, kameralardan daha fazla kaçamadı! Britanya'da 8. Henry'nin sarayında bir hayaletin güvenlik kameralarına yakalandığı iddia ediliyor.

Britanya'da bulunan Hampton Court Sarayı'na ait Tudor Kalesi'nde bir 'hayalet'in kameraya yakalandığı iddia edildi. Kale sözcüsü Vikki Wood, bunun bir yeni yıl şakası olup olmadığını soran gazetecilere "Ne bir şaka, ne de bizim yaptığımız bir şey" dedi.

Wood'un verdiği bilgiye göre güvenlik görevlileri bir yangın çıkışının kapısını açık bulunca şüphelenip kamera kayıtlarına baktı. Sabahlığa benzer bir giysiyle kapıdan süzülen kişi de bu sırada fark edildi. Figürün çevresi flu ve suratı elinin rengiyle tezat yaratacak şekilde beyazdı.

Güvenlik görevlisi James Flukes, görüntünün korkutucu olduğunu ve suratın bir insan suratına benzemediğini söyleyerek "Önce biri şaka yaptı sanıp arkadaşlarıma gösterdim. Ama kostüm görevlileri adamın üzerindeki gibi bir giysinin sarayda kullanılmadığını söyledi" dedi. Turistik sarayda görevliler Tudor dönemine ait kıyafetler giyerek hizmet veriyor.

Eşlerini öldürtmesiyle ünlü Kral 8. Henry'nin yaşadığı sarayda en az üç hayaletin olduğu iddia ediliyor. Henry'nin eşlerinden Jane Seymour, oğlunu doğururken bu sarayda öldü. Halk arasında, yıllardır saray bahçesinde kucağında beşikle bir hayaletin dolaştığı söyleniyor. 1829'da da prensin bakıcısına ait mezar bozulduğunda, sarayda garip sesler duyulmaya başlamıştı. Sesin geldiği yerde unutulmuş küçük bir oda ve yıllar önce ölen bakıcının kullandığına benzer bir çıkrık bulundu. 1897 basımı bir kitapta da Henry'nin zina suçlamasıyla idam edilen beşinci karısı Catherine Howard'ın hâlâ sarayda dolaştığı öne sürülmüştü.
(Radikal)
Yayın tarihi: 21.12.2003
600
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.