Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Travma hattı' susmadı

'Travma hattı' susmadı

İstanbul'daki bombalı saldırıların ardından Türk Psikologlar Derneği'ne bine yakın başvuru geldi. Patlamayı birebir yaşayanlarda unutkanlık, içe kapanıklık gibi duyguların yanı sıra hâlâ 'öfke' var.

Deprem korkusunu henüz atlatamamışken bir de terör korkusu eklendi. İstanbul'daki dört ayrı bombalı saldırının ardından bine yakın kişi Türk Psikologlar Derneği'nden (TPD) yardım aldı. Saldırıyı bire bir yaşayanlar travmanın izlerini atlatamadı. 15 ve 20 Kasım tarihlerinde meydana gelen terör saldırılarının ardından harekete geçen TPD, isteyen herkese ücretsiz 'psikolojik yardım' verileceğini duyurdu.

Dernek üyesi 100 kişilik uzman bir ekip oluşturuldu,ayrıca yüz yüze görüşmekten çekinenler için de 'acil telefon hattı' devreye sokuldu. Patlamaların ardından geçen 1.5 ayda derneğe başvuranların sayısı bine yaklaştı. Bunlardan 500'ü dernekte, uzman psikologlarla yüz yüze görüşme yaparak, yaşadıkları travmayı atlatmaya çalıştı. Diğerleri ise telefonla yardım almayı tercih etti.

'Rüyada mıyım?'
Görüşmelere katılan uzman psikologlar, patlamayı yaşayanların ilk tepkisinin 'donukluk' olduğunu anlattı. Kimileri zaman ve mekân karmaşası yaşayarak, uzmanlara 'Neredeyim, burası neresi?' gibi sorular sordu. Kimileri ise uzun bir süre 'rüyada olduğunu' sandı. Bu ilk travmanın ardından korku, endişe, çaresizlik ve yoğun öfke hisseden mağdurlarda, bir sonraki aşamada ise 'unutkanlık, huzursuzluk, içine kapanma' gibi farklı belirtiler ortaya çıktı.
TürkPsikologlar Derneği Travma Komisyonu Başkanı ve Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi psikolog Ayten Zara Page, geçen süre içinde 'krize ilk müdahalenin yapıldığını' belirterek, şu bilgileri verdi:

"Patlamayla gelen travma tetikleyici oldu. Geçmişte yaşadıkları travmalar da harekete geçti. Biz ilk olarak saldırıların yarattığı etkiye müdahale ettik. Sadece bireyle değil, ailesiyle de görüştük. Çoğu ilk müdahaleye olumlu cevap verdi. Ancak geçmişte yaşadıklarından etkilenenler için durum klinik bir boyut kazandı. Patlamalardan sonra psikolojik destek almayanlar ise yeterli aile ve sosyal desteğe sahipse, bu travmayı iki ay içinde atlatabilir."

'Annem dışarıda, korkuyorum'
Türkiye'nin her yerinden telefon aldıklarını söyleyen Page, "Bayramda bir ailenin en küçük çocuğu telefon açtı ve 'Annem ve babam için çok korkuyorum. Çünkü onlar çalışıyorlar ve hep dışarıdalar, ne yapacağım' dedi. Korkmuştu" diye konuştu. Uzman psikolog Ceyda Eke, özellikle olaya müdahale eden yardım ekiplerinin büyük travma geçirdiğini söyledi. Eke, şöyle dedi:

"Sağlık ekipleri, 'Biz bunu hep yapıyoruz, bizde bir şey yok, bize bir şey olmaz' diyorlar. Ama biraz biraz sohbet ettiğimizde eskiye oranla uyuma zorluğu çektiklerini, cinsel sorunlar yaşadıklarını, eşleriyle sohbet etmekten bile keyif almadıklarını, sinirli olduklarını, işlerinde hatalar yaptıklarını ve kendilerine bile öfkeli olduklarını saptadık."

Yeni bir proje daha
Terör olaylarına müdahale eden kamu görevlileri ile basın mensuplarına yönelik olarak, 17 kuruluşun desteklediği 'Terör Olaylarının Psikolojik Etkileri ve Başa Çıkma Yolları' adlı yeni bir proje daha başlatıldı. Bilgi için '0212 292 57 47' ve '0212 249 92 91' numaralı telefonlara başvurulabilir.

'Hayatımı puzzle gibi görüyorum'
Britanya'nın İstanbulBaşkonsolosluğu'na yönelik saldırıdayaralananlardan biri de internet kafe işletmecisi 23 yaşındaki Tarık Özdemir'di. Sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar yaralarını bir süreliğine dindirmeyi başarsa da Özdemir,yaşadığı olayı asla unutamayacağını söylüyor: "Bir an olay anı gözümün önüne geliyor, durup dururken ağlamaya başlıyordum. 'Keşke orada ölseydim' dediğim anlar bile oldu. Eski bir arkadaşımla tesadüfen karşılaşınca psikolojik destek almaya karar verdim. Özel bir psikoloğa gidiyorum. Hayatımı bir puzzle gibi görüyorum. Ben tam 'puzzle'ıma son resmimi koymaya çalışırken birileri bir tekme vurdu ve puzzle'ım darmadağın oldu. Psikoloğum sayesinde hâlâ, sayıldığımı ve sevildiğimi hissettim. Sonuçta düzelecek bunlar."

'Her şeyden nefret ediyorum'
Yasin Aksu, 15 yaşında. Teröre tanıklık ettiğinde Galatasaray Pasajı'nda dört aylık konfeksiyon işçisiydi. Britanya Başkonsolosluğu'na yönelik saldırıda patlayan camlar, kafasından ve boğazından yaraladı. Aksu, yaraların iz bırakmış olmasının psikolojik olarak rahatsız ettiğini söylüyor:
"Olaydan sonra en ufak bir sesten bile nefretederoldum. Risk alamıyorum artık. Bir şeyi yapmadan önce birkaç kez düşünüyorum. Hatta adım atarken bile düşünüyorum. Her şeyden nefret eder oldum. Eski çok sevdiğim yemekleri bile yiyemiyorum. O anı, patlama sesini, çığlıkları, görüntüleri hafızamdan silemiyorum. Çok sakinleştim, durgunlaştım, en çok da buna üzülüyorum. Hâlâ normal yaşantıma dönemedim, dönemiyorum da. Psikologla görüşmemi babam çok istiyor, fakat daha sonra belki görüşebilirim."
(Radikal)
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.