Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Trafik yoğunluğuna paralı çözüm

Trafik yoğunluğuna paralı çözüm

İngiltere'de, başkent Londra'nın merkezindeki trafik yoğunluğunun azaltılması için başlatılan paralı geçişin, ülke çapında, trafiğin yoğun olduğu karayollarında da uygulanması planlanıyor.

Uygulamanın ilk işaretini veren Ulaştırma Bakanı Alistair Darling, yollara uydu izleme sistemi kurulmasını planladıklarını, böylece sürücülerin geçtikleri yolun ücretini ödeyip ödemediğini takip etmeyi düşündüklerini açıkladı. İngiliz basını ise çalışanlar, çocuklarını okula götürüp getirmek zorunda olan veliler ve otoyolları kullanmak zorunda olan işadamlarının yeni düzenlemeye büyük tepki verebileceklerini yazdı.

Hükümetin ise yollarda paralı geçiş uygulamasına başlarken tepkileri en aza indirebilmek için, otomobil ve akaryakıt fiyatlarına uygulanan vergileri bir miktar azaltmayı planladığı belirtiliyor. Sadece yeni yollar yapmanın gerçekçi bir çözüm olmadığının görüldüğünü belirten Bakan Darling'e göre, ''kullanılan yolun yoğunluğuna göre sürücülerden para alınması en akıllıca uygulama olacak."

"Problemi görmezden gelemeyiz, hiçbir şey yapmadan oturamayız" diyen Darling, "Önümüzdeki 20-30 yılda ya her geçen gün maliyeti giderek artan yeni yollar yapacağız, ya da çevreyi de mahveden bu seçeneğin yerine böyle radikal bir uygulamaya gideceğiz" dedi. Bu uygulamayla çözüm üretilmemesi halinde gelecek nesillerin günümüzün politikacılarını affetmeyeceğini belirten Darling, konuyu önümüzdeki hafta karayolu yetkilileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarıyla tartışmaya başlayacağını da kaydetti.
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.