Magazin

Trafik kazaları cumartesileri seviyor

Trafik kazaları cumartesileri seviyor

Yapılan bir araştırmaya göre trafik kazalarının en çok cumartesi günleri ve 17.00- 24.00 saatleri arasında meydana geldiği belirlendi.

Erciyes Üniversitesi Halil Bayraktar Sağlık Yüksek Okulu Öğretim üyesi Dr. Vesile Şenol, trafik kazalarını kişisel, çevresel ve araçla ilgili faktörler açısından değerlendirmek ve kaza nedenlerini belirlemek üzere araştırmalar yaptı. Tıp Fakültesi İlk ve Acil Yardım Anabilim Dalı'na gelen kazazedeleri üç ay süreyle ve günde 24 saat değerlendiren Dr. Şenol, araştırma süresince bin 62 travmanın servise geldiğini, bunların yüzde 40'ının trafik kazası kaynaklı olduğunu söyledi.

Evli ve erkeklere dikkat
Trafik kazalarının yüzde 61.6'sının şehir içinde, yüzde 38.4'ünün ise şehir dışı yollarda meydana geldiğini bildiren Şenol, evli ve erkek sürücülerin daha çok trafik kazası yaptığını belirlediklerini söyledi. Dr. Şenol, araştırmayla ilgili bazı verileri şöyle sıraladı: "Trafik kazaları en çok cumartesi günleri meydana geliyor. Kazalar en yoğun olarak 17.00- 24.00 saatleri arasında oluyor. Kaza yapan sürücülerin ezici çoğunluğu erkek ve evli."
Yayın tarihi: 04.11.2004
363
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.