Magazin

Trafik canavarları ruh hastası

Trafik canavarları ruh hastası

Sürücülerin içinde bulundukları ruhsal durum, hatalı araç kullanmalarına ve trafik kazalarına yol açabiliyor. Psikiyatri uzmanlarına göre, narsistler, kendini ifade edemeyenler, alınganlar, kötü çocukluk dönemi geçirenler ve depresyondakiler hızlı ve tehlikeli araç kullanıyor.

Uzmanlara göre, kişilerin içinde büyüdükleri aileler onları çocuk yaşlarından itibaren, hatta daha anne karnındayken iyi ya da kötü yönde etkilemeye başlıyor. Büyüme döneminde aile yaşantısında olumsuz etkileşimler sürekli olduğunda ağır sonuçlara yol açabiliyor. Bu da
ilerleyen dönemlerde toplumsal hayatta sorunlu ilişkilere, sorunlu ilişkiler de kişilerde tepkilerini çoğu yerde ve aniden göstermelerine yol açabiliyor. Bunlar arasında da trafik ön planda gelen alanlardan biri.

NARSİST ŞOFÖRLER
Uzmanlara göre, kişiler bazen "hep en önde ben olmalıyım, beni kimse geçememeli, kimse benden ve benim arabamdan hızlı gitmemeli" şeklinde düşünebiliyor. Bu kişiler "narsisistik kişilik yapıları'' olarak düşünülüyor ve ''kendini hep haklı görme, etrafı suçlama" eğilimi içinde oluyor.

Uzmanlara göre, üzerlerine çok fazla yük alan, başkalarına hayır diyemeyen kişiler, kendi yapacakları işler yanında başkalarının da tüm yüklerini üstleniyor. Bu durumdaki kişiler oradan oraya koşuştururken,sürat limitlerini aşabiliyor.

DEPRESYON VE HIZ
Eğer kişinin hayattan beklentisi kalmamışsa, her gün mutsuz, isteksizse ve uyku, iştah, enerji ve dikkat sorunları yaşıyorsa, kendini suçluyor ve aşağılıyorsa, depresyon tablosu yaşıyor anlamına geliyor. Bu duruma bazen intihar düşünceleri de eşlik edebiliyor. Uzmanlar, hızlı ve tehlikeli araç kullanmayı da bir tür intihar girişimi olarak kabul ediyor.

Sürücünün yanında başkası varsa gene bu tip kuraldışı davranışlar olabiliyor. Yanındakini isteklerini yapmaya zorlamak için bu şekilde araç kullanarak korkutmak ve boyun eğdirmeye zorlamak da rastlanılan durumlar arasında sayılıyor. Yanındakini etkilemek için hızlı araç kullanmak genellikle ergenliğin erken dönemlerinde görülüyor.

Ancak özellikle erkeklerde andropoz dönemi olarak bilinen, bedensel ve cinsel performansın azaldığı dönemlerde, kişiler bu durumu kendi kendilerine inkar edebilmek için hız yapabiliyor.

ALINGANLAR DA HIZ YAPIYOR
Şüpheler üzerine hareket eden kişiler veya aşırı alınganlık gösterenler de hız yapabiliyor. Yanından geçen kişinin kendine güldüğünü, yanındaki kadına bakıldığını veya arabasının arkasına çok sokularak sıkıştırıldığını düşünenler bunun intikamını almaya çalışabiliyor.

Uzmanlara göre, bu tip bir kişilik yapısında paranoid eğilimler ön planda sayılıyor ve bu kişiler her şeyi kendileri için bir tehdit veya saldırı olarak algılamaya aday.

KENDİNİ İFADE EDEMEYEN TRAFİK CANAVARLARI
Kişiler eğer evlilik hayatlarında eşlerine veya mesleki yaşamlarında iş arkadaşlarına, amirlerine karşı kendilerini uygun bir şekilde ifade edemiyorlarsa, eziliyorlarsa bunun acısını trafikte canavar kesilerek, başkalarından çıkarmaya çalışabiliyorlar.

"Dürtü kontrol bozuklukları" olarak adlandırılan psikiyatrik sorunlarda da kişiler hissettikleri yoğun kaygının etkisini aniden bazı davranışlarla gidermek isteyebiliyor. Bu tür durumlar arasında ani öfke patlamaları, kumar oynama, alkol alma, aşırı yeme atakları gözlenebiliyor. Öfke ile hızlı ve tehlikeli araç kullanma da bunlar arasında sayılıyor.

"Dissosiyatif" bozukluklarda, kişiler bazen farkında olmadan, yaptıklarını hatırlamadıkları girişimlerde bulunuyor. Daha ileri boyutta arabayı kullanan kişi kendisi olmuyor ve içindeki kişilik asıl gerçek kişiliği öldürmek için hızlı ve tehlikeli araç kullanabiliyor.

Uzmanlar, son olarak şu uyarıyı yapıyor: "Bu şekilde yanınızdan hızlı geçen ve yolda adeta büyük slalom yapan kişilerin öncelikle psikiyatrik tedaviye gereksinimi olan kişiler olduğunu düşünün. Ve sakın ve sakın onlarla benzer davranışlar içine girmeyin sevdiklerinizi sizsiz, başkalarını da sevgisiz
bırakmayın."
(AA)
Yayın tarihi: 14.06.2003
416
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.