Magazin

Torunlar nineleri rahatsız etti

Torunlar nineleri rahatsız etti

1990 yılında, "Yaşlı- torun ilişkisi" sloganıyla bir aile ortamı yaratmak amacıyla Devlet Bakanlığınca aynı bina içinde kurulan İzzet Baysal Yaşlılar Evi ve Kız Yetiştirme Yurdu'nda kuşak çatışması yaşanıyor.

İki blok halindeki binanın bir tarafı Kız Yetiştirme Yurdu, bir tarafı ise Yaşlılar Evi olarak kullanılıyor. Ancak yaşları 12 ile 18 arasında değişen kız öğrencilerin aşırı gürültü yapması, zaman zaman hırsızlık olayları meydana gelmesi yaşlıları rahatsız etti. Geçen ay yurtta kalan iki kız öğrencinin huzurevinde kalan 76 yaşındaki Fatma Ceylan'ın boğazını sıkarak parasını çalmaları ise bardağı taşırdı.

Bu olay üzerine, kızların yaşlıların kaldığı bölüme geçişi yasaklandı. Kız Yetiştirme Yurdu'nda 43, Yaşlılar Evi'nde ise 60 kişinin kaldığını belirten Bolu Valisi Mehmet Ali Türker, ''Katı bir kural olmamakla birlikte kızların yaşlıların tarafına geçmemelerini istedik. Huzurevi ile kız yetiştirme yurdunun aynı bina içinde olması aslında güzel bir düşünce. Ancak bir arada olmaları artık zararlı hale geldi. Buranın ya sadece yurt ya da sadece huzurevi olması için hazırladığımız raporu bakanlığa göndereceğiz'' dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 20.08.2003
499
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.