Magazin

Töreniz batsın!

Töreniz batsın!

13'ünde 'Evlendin' denildi. Bir çocuğu oldu. Mutsuzdu, baba evine dönmek istedi, olmadı. Kaçtı, bulundu. Kovulup yalnız yaşamaya başlayınca töre gereği katledildi. 16 yaşındaydı.

Adana'da üç yıl önce ailesi tarafından imam nikâhıyla 'evlendirilen' Suna Yılmaz, 16 yaşında 'kötü yola düştüğü' gerekçesiyle öldürüldü. Ailesi tarafından 'töre gereği' ölmesi gerektiğine karar verilen Yılmaz'ı 18 yaşındaki ağabeyi bıçakladı. Kız kardeşini öldürdükten sonra karakola giderek teslim olan Ümit Yılmaz, "Namusumu temizledim" dedi.

Suna Yılmaz'a üç yıl önce fırın işçisi Mustafa Danaoğlu ile 'evlendirildiği' söylendi. Suna o sırada 13 yaşında olduğu için resmi nikâh kıyılmadı. Ancak beraberliğin ikinci ayında, 'çocuk gelin'in hayatı çekilmez hale geldi. Eşinin ve eşinin akrabalarının baskılarına dayanamadığını söyleyen Suna Yılmaz evden kaçarak, babası 41 yaşındaki Şemsettin Yılmaz'ın yanına sığındı. Ancak ailesi "Kocandır, döver de sever de" diyerek genç kızı geri yolladı. Bu sırada Yılmaz'ın bir kızı dünyaya geldi. Doğum yaptıktan sonra baskının artması üzerine bir yıl önce Bursa'ya kaçan Suna Yılmaz'ı, ağabeyi Ümit Yılmaz bularak geri getirdi. Tekrar Mustafa Danaoğlu'nun evine gönderilen Suna Yılmaz, iddalara göre Danaoğlu'nun 'Ben sana para vermem, git nasıl kazanırsan kazan, istersen o.. yap' yolundaki sözleri üzerine Sakarya Mahallesi'ndeki boş evine yerleşerek tek başına yaşamaya başladı.

Eniştesi ve akrabaları tarafından, 'Yalnız yaşayan bir ne yer, ne içer, mutlaka kötü yola düşmüştür, namusumuz kirlendi, temizlemek sana düşer' telkinlerinin etkisinde kalan Ümit Yılmaz ise dün sabah kardeşinin evine geldi ve kardeşini bıçakladı. Ümit Yılmaz, sekiz kez bıçakladığı kardeşini ağır yaralı halde evde bırakıp kaçtı. Bir süre sonra hastaneye götürmek için yeniden eve geldiğini söyleyen Ümit Yılmaz, 16 yaşındaki kız kardeşinin öldüğünü anladı.

Karakola teslim olduktan sonra Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen kardeş katili zanlısı, "Kız kardeşim eniştemden ayrıldıktan sonra erkeklerle geziyormuş. Geceleri eve geç geliyormuş, kötü yola düştüğünü öğrendim. Namusumu temizledim" dedi. Olayla ilgili olarak Ümit Yılmaz ve Suna Yılmaz'ın babası Şemsettin Yılmaz'ı gözaltına alan polis, nikâhsız eş Mustafa Danaoğlu'nu arıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 19.08.2003
476
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.