Magazin

Toplum çıkarı için yalan haber

Toplum çıkarı için yalan haber

Washington'da çıkan bir gazete, polisin isteği üzerine yalan haber yayınlayınca şiddetli tartışmalara neden oldu. King County Journal Gazetesi, polis ve savcıların talebini "Kamu çıkarı var" anlayışıyla değerlendirdi ve yalan haber yayınladı.

Bu durum, ABD'de basın ahlakı ve gazetecilik mesleğinin temel ilkelerinin sorgulanmasına neden oldu. Karısını öldürdüğü için 60 yıllık hapis cezası çekmekte olan mahkum Steven Sherer, cezasını tamamlayan bir hücre arkadaşından oğlu ve kayınvalidesinin yaşadığı evi para karşılığında kundaklamasını istedi. Steven Sherer, kundaklama olayına kanıt olarak "gazete haberi" görmek istediğini, bunun ardından da kendisini suçlayan savcının çocuklarının öldürülmesini isteyeceğini belirtti.

KAMUOYU SORUMLULUĞU
Cezaevindeki bir muhbir, Sherer'in hücre arkadaşına yaptığı talebi polise bildirdi. Bunun üzerine polis tarafından göstermelik bir kundaklama eylemi gerçekleştirildi ve King County Journal Gazetesi de savcılık ve emniyetin talebine uyarak haberi yayınladı. Bu olaylar geçen yıl yaşandı, ama Seattle Times, olayları günümüze taşıyarak bir tartışma başlattı. King County Journal Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürü Tom Wolfe, "Gazetecilik açısından üzerimize gelecekleri doğru olabilir. Konuyu tartıştık. Kamuoyuna karşı bir sorumluluk taşıyoruz ve bu sorumluluk ağır bastı" dedi. Gazetenin polisle işbirliği yapması, Sherer'e yönelik yeni cinayet komplosu suçlamalarını getirdi. Savcılık ve polis yetkilileri, gazeteye teşekkür etti.

MESLEĞİN TEMEL KURALI
Güney Carolina Üniversitesi Annenberg Gazetecilik Fakültesi Direktörü Michael Parks ise, "Gazete kasıtlı olarak yalan bir haber yayınladı. Haber doğru değildi. Yapılan iş, basın ahlakına sığmaz ve sorumsuzluktur. Basının en öncelikli sorumluluğu kamuoyuna doğru haber vermektir. Mesleğin en temel kuralı ihlal edilmiş oldu" dedi. Ancak Tom Wolfe, "Burada istisnai bir durum var. Mahkum, dördü savcının çocukları, biri oğlu ve diğeri de kayınvalidesi olmak üzere altı kişiyi kapsayan cinayetler dizisi için anlaşma yapıyordu" diye savunma yaptı. Tom Wolfe, gazetenin itibar kaybına uğrayabileceğini de kabul etti, ancak okuyucu tepkilerinin olumlu olduğunu söyledi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 22.04.2003
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.