Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Toplu seks'e rekor ceza

'Toplu seks'e rekor ceza

ABD'nin RTÜK'ü Federal İletişim Kurulu (FFC), 'Without A Trace' dizisinin 2 yıl önce yayımlanan bir bölümündeki sahnelerden dolayı televizyon kanallarına ceza yağdırdı.

2004 yılı Aralık ayında yayınlanan 'Without A Trace' adlı dizide, 20 yaşın altındaki bir grup kız ve erkeğin toplu seks sahnesi ekranlara yansımıştı.

FFC, sözkonusu dizide 'edebe aykırı' bulunan sahneler için ana televizyon istasyonu CBS'ye 32 bin 500 dolar para cezası verdi. Ancak dizi, CBS ile bağlantılı 111 yerel TV istasyonu tarafından aynı anda yayınlandığı için ceza da 111 ile çarpılarak 3.6 milyon dolar ile şimdiye kadar verilen en büyük para cezası oldu.

CBS itiraz edecek
Diziyi '14 yaşından küçükler için sakıncalı' uyarısıyla yayınladığını ve görüntülerin gençleri özendirmek amacıyla değil, aileleri uyarmak istediklerini belirten CBS, karara 30 gün içinde itiraz edecek.

ABD'de en çok ilgi gören dizilerden biri olan 'Without A Trace', geçtiğimiz hafta 20.3 milyon kişiyi ekran başına çekerek, Nielsen dizi sıralamasında yedinci olmuştu.

ABD usulü sansür
ABD Federal İletişim Kurulu, canlı yayınlarda konukların küfürlü konuşmasını da 'ceza gerektiren' konular arasına aldı. FFC baskısı sonucu Amerikan kanalları canlı yayınları birkaç saniye gecikmeli yayınlayarak uygun olmayan sahne ve görüntüleri süzerek yayınlamaya, FFC'nin gazabından bu yöntemle korunmaya çalışıyor. Şubat ayında 2006 Super Bowl finalinde sahneye çıkan Rolling Stones konserinin izleyicilere 5 saniye geciktirilerek aktarılması ve Mick Jagger'ın şarkılarından bazı sözcüklerin elenmesi, 'ifade özgürlüğü'nün anayasal güvence altında bulunduğu ABD'de büyük eleştiri ve tartışmalara yol açmıştı.
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.