Magazin

Tombul, çünkü diyette!

Tombul, çünkü diyette!

16 bin çocuk üzerinde yapılan araştırma, diyet yapanların daha çok kilo aldığını gösterdi. Diyet, çocukların metabolizmasını bozuyor...

Bırakın istediğini yesin! Çocuklara fazla kilo almasın diye diyet yaptırmak, beslenme düzenleri ve metabolizmalarını bozarak şişmanlığa davetiye çıkarıyor. Diyet yapan çocuklar uzun vadede, normal beslenen çocuklardan daha fazla kilo alıyor. ABD Boston'daki Brigham Hastanesi'nde görevli bilim adamları yaşları dokuz ile 14 arasında değişen 16 bin kız ve erkek çocuğunu iki yıl boyunca gözlemledi.

Çocukların hem beslenme alışkanlıkları izlendi hem de anket formları doldurtuldu. Kızların yüzde 30'u, erkeklerin de yüzde 16'sı rejim yaptıklarını veya en azından yiyip içtiklerine dikkat ettikleri söyledi. Ancak kilo almamak için sınırlı yediklerini söyleyen çocukların, normal yiyenlerden daha fazla kilo aldığı görüldü.

Diyetten sonra aşırı yiyorlar
Nedenlerine gelince: Kimi uzmanlar, diyet yapan çocukların yapmayanlara göre daha fazla kilo almalarını, metabolizma dengelerinin bozulmasına bağlarken, çoğunluk bunu çocukların diyetleri uzun zaman sürdürmemesi ve yoksunluk döneminin ardından aşırı yemeleriyle açıkladı.

"Sıkı bir rejim ve ardından gelen aşırı yeme çocukların daha fazla kilo almasına neden oluyor" diyen araştırmacılar, ancak doktor kontrolü altında yapılan rejimin sağlıklı sonuçlar vereceğine dikkat çekti. Uzmanlar, çok kilolu olmadığı sürece çocukların sıkı bir rejim yapmalarını değil, sağlıklı beslenmeye çalışmalarını ve fiziksel aktiviteyi artırmalarını önerdi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 08.10.2003
447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.