Magazin

Tombul çocuk artık sağlıklı değil

Tombul çocuk artık sağlıklı değil

Türkiye'de uzun yıllardan beri kabul gören "tombul çocuk sağlıklı çocuk" anlayışı artık tamamen değişti. Yanlış beslenen ve yaşamın ilk yıllarında kilo alan çocukların ileride hem şişman, hem diyabet, hem de yüksek tansiyon hastası olma riskleri artıyor.

Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Tuncer, şişmanlığın çocuk sağlığını tehdit ettiğini kaydetti. Türkiye'de 917 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, obezite oranı erkeklerde yüzde 11.2, kızlarda yüzde 9.4 olduğunu belirten Tuncer, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

"Bu oranın yüksek sosyoekonomik gruba mensup çocuklarda daha yüksek olduğu gözlenmiştir. ABD'nin 3. Ulusal Sağlık taraması 12-17 yaşta 10 yıl içinde obezite oranında yüzde 37'ye varan bir artış olduğunu göstermiştir. Benzer artış ülkemiz için de geçerlidir. Ayrıca 14-18 yaş arası okul çocuklarında 2001 yılında yapılan bir çalışmada şişmanlık oranı özel okul çocuklarında yüzde 30.1 iken, devlet okullarında yüzde 14.8'i bulunmuştur."

İlkokul döneminde şişman olanların yüzde 25'i, ergenlik döneminde şişman olanların ise yüzde 70'inin erişkin yaşta şişman olduğunu bildiren Tuncer, genetik faktörler ve fast-food tarzı yiyeceklerle beslenme, hareketsizlik, televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen saatlerin artması çocukluk çağı şişmanlığındaki en önemli faktörler olduğunu söyledi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 07.10.2002
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.