Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tom Cruise'un tarikatının içyüzü

Tom Cruise'un tarikatının içyüzü

Los Angeles Times gazetesi, Tom Cruise'un üyesi olduğu Scientology tarikatının içine girdi

Los Angeles Times, ünlü aktör Tom Cruise'un Scientology'yi öven açıklamalarının 90 ülkede yayınlandığını ve üye sayısının bu sayede 10 milyonu aştığını yazarak, tarikatın iç yüzünü şöyle anlattı:

 • Scientology'yi 1954'te eski Donanma teğmeni Ron Hubbard kurdu. Hubbard'a göre, 75 milyon yıl önce evrende büyük bir savaş çıktı. Xenu adlı şeytani bir yaratık tüm canlıların ruhunu çaldı ve bilinçlerini sildi. Yerine elektronik olarak yeni bir bellek yerleştirdi. Savaşın üzerinden milyonlarca yıl geçmesine rağmen Hubbard'a göre insanlar hala bu sahte bilincin acısını çekiyor. Tarikat bu belleği silip ruhsal özgürlük vaat ediyor.

 • Önce tarikata 10 bin dolar bağışlanıyor. Daha sonra e-metre adlı cihazla "ruhsal temizlik" ölçülüyor.

 • Hubbard ölünce tarikatın başına David Miscavige geçti. Arkadaşı Cruise'u tarikata katan Miscavige, 45 milyon dolara yeni tesis inşa etti. Buraya konferans salonları, beyin yıkama odaları, tarikat kitaplarının basıldığı matbaa ve DVD tesisi kuruldu.

 • Geceleri seks partilerinin verildiği odalarda, televizyon ve TV bulunmuyor.

 • Cruise'un, Nicole Kidman'ı etkilemesi için malikanenin bahçesi binlerce orkideyle süslendi. Cruise, tarikatın yardımıyla Kidman'ı evlilik için ikna etti. Kidman'dan ayrıldıktan sonra yeni sevgilisi Holmes'le de tarikat aracılığıyla tanıştı.
 • 360
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.