Magazin

Tolkien'in 'yeni' kitabı piyasada

Tolkien'in 'yeni' kitabı piyasada

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ünlü yazarı JRR Tolkien'in yeni bir kitabı, yazarın ölümünden 34 yıl sonra piyasaya çıktı.

Hurin'in Çocukları adlı kitap, Tolkien'in elyazmalarını inceleyen oğlu Christopher tarafından tamamlandı. Christopher Tolkien, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden çok daha önceki bir dönemde geçen bu kitabın, babasının Orta Dünya hakkındaki son büyük eseri olduğunu söyledi.

Kitaptaki çizimleri, Yüzüklerin Efendisi filmilernde de çalışan Alan Lee yaptı. Tolkien'in torunu Adam da editör yardımcılığını üstlendi.

Torundan sitem
Adam Tolkien bazı hayranlarının dedesini unutmasından üzüntü duyduğunu belirtti. Adam Tolkien, "Herkes Yüzüklerin Efendisi markasından ve filmlerden bahsediyor. İnsanlar bu kitapların arkasında bir adam olduğunu, bunları belli sebeplerle yazdığını ve kitapların ne kadar güzel olduğunu hatırlamıyor. Kazandıkları başarıdan rahatsız değilim tabii, ama bir marka haline gelmeleri yazık bence. Bunlar birer sanat eseri" diye konuştu.

Kitaptaki bazı bölümler daha önce farklı yerlerde yayımlanmıştı.

Christopher Tolkien babasının tamamlanmamış başka bir eserinin daha editörlüğünü yapmıştı. 1977 yılında yayımlanan Silmarillion adlı bu kitap Orta Dünya'nın mitolojisini konu alıyordu.

Hobbit'ler yok
Christopher Tolkien son kitabı hakkındaysa şöyle diyor:

"Babamın yazmalarını uzun uzun inceledikten sonra bunları, içeriklerine müdahale etmeden tutarlı bir öykü haline getirmeye karar verdim."

Torun Adam Tolkien de bu kitabın Yüzüklerin Efendisi'nden farklı bir havada olduğunu kaydediyor:

"Kesinlikle trajik bir öykü bu, bilmiyorum insanlar ne diyecek" diyen Adam Tolkien'e göre "Çok güzel bir hikaye ama içinde hobbit'ler olmadığı için beğenmeyenler olabilir."

Hobbitlerin baş kahramanları olduğu Yüzüklerin Efendisi kitapları dünya çapında 150 milyon sattı; gişe rekorları kıran üç filmi çekildi.
(BBC TÜRKÇE)
Yayın tarihi: 17.04.2007
520
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.