Magazin

Tokat Zile'ye Julius Sezar yolu

Tokat Zile'ye Julius Sezar yolu

İmparator Julius Sezar'ın adı, tarihi Veni-vidi-vici sözünü söylediği yer olduğu savunulan Tokat Zile'deki bir yola verildi.

Roma İmparatoru Julius Sezar'ın adı, tarihi kaynaklara göre dünyaca ünlü Veni-vidi-vici (Geldim-gördüm-yendim) sözünü söylediği yer olduğu iddia edilen Tokat'ın Zile ilçesindeki bir yola verildi. Zile Belediye Başkanı Murat Ayvalıoğlu, Sezar'ın Zile'de önemli savaşlar yaptığını ve dünyaca ünlü sözünü ilçelerinde söylediğini savundu.

Aslına uygun döşendi!
Kendilerinin de bu düşünceden hareketle Zile kalesine giden yolun adını "Sezar Yolu" koyduklarını anlatan Ayvalıoğlu, yolu yeniden düzenleyerek, aslına uygun olarak Arnavut kaldırımıyla döşediklerini belirtti. Yol, yapılacak ışıklandırma ve tanıtım çalışmalarının ardından önümüzdeki günlerde düzenlenecek törenle hizmete açılacak.

Sezar ve Zile
Tarihi kaynaklara göre, M.Ö 100 veya 101 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen Roma İmparatoru Julius Sezar, Pontus asıllı Basforos kralı 2. Pharneke ile Zile Altıağaç mevkiinde çok kanlı bir savaş yapar. Savaşta her iki tarafta büyük kayıplar verir. Ancak savaşı Roma İmparatoru Sezar kazanır. Bunun üzerine dünyaca ünlü sözü "Veni-vidi-vici" diyerek, durumu Roma'ya bildirir.

Zile kalesindeki kitabe
Sezar, Zile'de kaleye taş bir kitabe yaptırarak, dünyaca ünlü bu sözünü oraya da yazdırır. Şu anda Zile kalesinde bulunan kitabeleri ziyaret etmek için her yıl çok sayıda turist ilçeye gelirken, bazı tarihçiler bu kitabenin Sezar tarafından yapılan asıl kitabe olmadığını, gerçek kitabenin çalındığını ve nerede olduğunun tespit edilemediğini belirtiyor.
Yayın tarihi: 12.11.2004
603
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.