Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tiyatrolar yeni sezona hazırlanıyor

Tiyatrolar yeni sezona hazırlanıyor

Tiyatrolar Ekim ayında açılacak yenisezona hazırlanıyor. İstanbul Devlet Tiyatrosu yeni sezon için provalara başlarken, sezon 8 Ekim Salı günü geçtiğimiz yıl büyük ilgi gören "Benerci Kendini Niçin Öldürdü" adlı oyun ile açılacak.

Türkiye`de ilk kez oynanacak pek çok oyunu yeni sezon repertuvarına alan İstanbul Devlet Tiyatroları, Afife Jale Ödüllü Özen Yula`nın "Kırmızı Yorgunları" adlı oyunu, Payidar Tüfekçi`nin yönetmenliğinde 16 Ekim`de sahneleyecek. Sevgi Sanlı`nın ritüellere dayalı oyunu "Kaygusuz Adbal" adlı oyunu Taksim Sahnesi`nde 22 Ekim`de perde diyecek.

FERHAT İLE ŞİRİN`İN PRÖMİYERİ AMSTERDAM'DA
Bu arada Aziz Nesin Sahnesi`nde provalara başlanan Nazım Hikmet`in "Ferhat İle Şirin" adlı oyununun prömiyeri Amsterdam`da yapılacak. Hollanda ile ortak yapım olan bu gençlik oyunu, AB ülkelerinde yaşayanTürk seyirciler için hazırlanıyor. Hollandalı rejisörler Peter te Nuylve Gusta Teengs Gerritsen`in birlikte yöneteceği oyunda Devlet Tiyatroları`nın çeşitli bölgelerinden oyuncular rol alıyor.

ŞEHİR TİYATROLARI`NDA YENİ SEZON 2 EKİM'DE
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ise yeni sezonu 2Ekim Çarşamba günü açacak. "Tiyatro Hayatın 'Ayna'sıdır" temasıyla perdesini açacak olan Şehir Tiyatroları`nda bu yıl Türk ve dünya tiyatrosunun önemli klasik yapıtları seyirciyle buluşacak.

Sadık Şendil`in beyazperdeye de uyarlanan sevilen oyunu "Kanlı Nigar"ı Engin Gürmen yönetiyor, başrollerini Zihni Göktay, Ayşe Kökçüve Metin Çekmez paylaşacak. Haşmet Zeybek`in yazdığı "Düğün Ya Da Davul" adlı oyun ise, Nurhan Karadağ`ın rejisinden izlenecek. Oyunda Erhan Yazıcıoğlu rol alacak. Necip Fazıl Kısakürek`in "Bir Adam Yaratmak" adlı eseri, Mahmut Gökgöz`ün yorumuyla sahnelenecek.

Eugene Ionesco`nun "Kral Ölüşüyor" adlı oyununda Engin Alkan hem yönetmen, hem başrol oyuncusu olarak yeralacak. Oyunda Hümeyra, Kraliçe Marguerite rolünde seyirciyle buluşacak. İtalyan Tiyatrosu`nun ustalarından Carlo Goldoni`nin "Gelin ile Kaynana" adlı oyununu, konuk yönetmen Angelo Savelli sahneye koyacak.

Geçtiğimiz sezonunun beğenilen oyunları "Sckweyk II. Dünya Savaşında", "Kuş Operasyonu", "Suç ve Ceza", "Othello", "Herkes Aynı Bahçede", "Memleketimden İnsan Manzaraları", "Hasır Şapka", "Hürrem Sultan", "Unutulan Adam", "Seneye Bugün", "Sersem Kocanın Kurnaz Kocası", "Meraki", "Aşk-ı Memnu" ve 18. yılını dolduran "Lüküs Hayat" dönüşümlü olarak perde açacak.
(aa)
581
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.