Magazin

Tiyatro sanatçıları gelecekten umutlu

Tiyatro sanatçıları gelecekten umutlu

Tiyatro sanatçıları, 2002 yılını durgunluktan bir nebze sıyrılarak geçirdiklerini belirterek, yeni yıla umutla baktıklarını vurguladılar.

A.A muhabirinin 2002 yılı değerlendirmesi ve 2003`ten beklentileri konusunda sorularını yanıtlayan Müjdat Gezen, tiyatro alanındaki gelişmeleri Türkiye`deki diğer konulardan soyutlamanın mümkün olmadığını kaydederek, "2002 yılı, Türkiye`nin ekonomisi, sosyal gelişmeler ve diğer konular nasıl geçtiyse, tiyatro açısından da öyle geçti" dedi.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi`nde öğrencileriyle çalışmalarına devam ettiklerini, oyunlar sahnelediklerini ve tiyatro salonlarını hep birlikte onardıklarını anlatan Gezen, yeni yılın ilk günlerinde de Uğur Uludağ`ın yazdığı "Godot`u İzlerken" ve "Üçüncü Türden Yakın İlişkiler" ile kendi yazdığı "Adalet Pantolonun Kemeridir" adlı üç yeni oyun sahneleyeceklerini bildirdi.

"Tiyatrolarda bu yıl sanki bir kıpırdanma varmış gibiydi" ifadesini kullanan Gezen, şunları söyledi: "Oyunlar seyirci de topladı. Bu da umut verici. Türkiye`nin ekonomisi toparlanmadıkça, tiyatrodan çok fazla şey beklememek lazım. Seyirci ufak ufak sıkılmaya başladı televizyondan. Ama çok konforlu bir şey, her şeyi evinize getiriyor. Sadece tiyatro gelmiyor, gelmedikçe de tiyatroya gidiyorlar. İyi iş yapan tiyatroların olması beni çok mutlu ediyor."

Müjdat Gezen, 2003 yılına yönelik dileğini de, "Bir kere Irak savaşı kesin çıkmamalı ve tiyatro güneydoğuda da, kuzeydoğuda da her yerde oynanabilmeli. Türkiye için savaşsız, din dahil sömürüsüz ve tiyatrolu, sağlıklı, mutlu bir yıl diliyorum" şeklinde ifade etti.

ALİ POYRAZOĞLU
Ali Poyrazoğlu da, 2002 yılının kendileri için çok başarılı geçtiğini belirtti. Kobay ve Ödünç Yaşamlar adlı oyunları sahneledilerini ve seyirci sıkıntısı yaşamadıklarını anlatan Poyrazoğlu, şöyle devam etti:

"Ülkedeki krizler bizim tiyatroyu etkilemiyor. Çünkü biz işimizi hassasiyetle ve yaratıcı yanımızı bileyerek yapıyoruz. Bazı tiyatrolargibi yıllarca insanlara aynı yemeği ısıtıp koymuyoruz. Seyirci, tiyatromuza sahip çıkıyor. Onun için çok mutluyuz. Yaratıcı insanların, işine sağlıklı biçimde yaklaşanların tiyatrolarının bir sorunu olmuyor. Yeni yılda herkesin barıştan yana olmasını diliyorum."

HALDUN DORMEN
Haldun Dormen de, geçen yıl tiyatrosunu kapatmak zorunda kaldığını hatırlatarak, "Bu yılın pek parlak geçtiğini söyleyemeyeceğim. Ben tiyatromu kapatmıştım çünkü. Sezondan uzak kaldım" diye konuştu. Yine de sahnelerden uzak kalmadığını, İstanbul Devlet Opera ve Balesi`nde sahneye konulan "Folklorama" projesini hazırladığını, tiyatro da yaptığını ifade eden Dormen, şunları kaydetti:

"2003 yılında barış ve ilk önce insanların birbirine sevgi ve anlayış göstermesini diliyorum. Tekrar tiyatromu açmayı diliyorum. Tiyatroların işlerinin açılmasını, halkın tekrar tiyatroya geri dönmesini diliyorum. Benim her zaman umudum var. Bazı insanlar her ne
kadar `tiyatronun modası geçti, tiyatro yok olacak` dese de bana bu laflar abes geliyor. Tiyatronun modası hiçbir zaman geçmez."

ÇOLPAN İLHAN
Çolpan İlhan da, bu sene sahneye koydukları "Boeing Boeing" adlı oyunun büyük ilgi gördüğünü belirterek, oyunun seyirciyi eğlendirdiğini, bu nedenle kendilerinin de mutlu olduğunu söyledi. "Hakikaten, bu sene önceki yıla göre çok daha iyi geçti" diyen İlhan, sahnelerde güzel oyunlar oynandığı, bilet ücretleri de çok yüksek olmadığı için seyircinin oyunlara geldiği yorumunu yaptı.

2003 yılında dileğinin Kazancakis`in ünlü eseri "Zorba"yı sahnelemek olduğunu, ancak bunun çok kalabalık bir kadro ve prodüksiyon gerektirdiğini ifade eden İlhan, diğer insanlar için de şudilekte bulundu:

"Hayat çok zor. İnsanın üzerine çok ağır geliyor, çok büyük mücadele içindeyiz hepimiz. Ama sağlıklı olduğumuza sevinip hayata bakış açımızı değiştirelim. Küçük şeylerle mutlu olalım. Gündelik yüklerin altında ezilmeyelim, her şeyden tat almaya çalışalım. Sadece iş hayatıyla ömür geçirmemeye; kitap, müzik, tiyatroya da zaman ayırmanızı diliyorum."
(AA)
Yayın tarihi: 28.12.2002
325
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.