Magazin

Titanik'ten arta kalanlar

Titanik'ten arta kalanlar

Nisan 1912'de batan Titanik gemisinden günümüze kadar ulaşmayı başaran bazı eşyalar açık artırmayla satıldı.

Guernsye's müzayede firmasınca düzenlenen açık artırma, Titanik yolcularından bazılarını kurtarmayı başaran Carpathia gemisinin Amerika kıyısında ilk fener ışığını gördüğü Manhattan'ın güneyindeki South Street Seaport'ta bulunan Titanik müzesinde düzenlendi.

Mönüye 88 bin dolar
'Titanic ve diğer efsanevi gemiler' adı verilen açık artırmada en pahalı nesne birinci sınıf yolcular için mönüsü oldu. Titanic'teki son yemeğin mönüsü 88 bin 500 dolara alıcı buldu. Geminin güvertesine ait bir tablo ve bir fotoğraf 38 bin, bir merdiven parçası 23 bin dolara satıldı. Satılanlar arasında Titanik'e ait porselenler ve sanat eserlerinin yanı sıra, can yeleği, S.S. Titanik yazan bir cankurtaran sandalı yazısı ve ceset torbası gibi parçalar da var.

Titanik'in bir güverte şezlongu da açık artırmaya sunularak 8 bin 500 dolara, Florida'da bir Titanik sergisinin yöneticisine satıldı. Ayrıca, Titanik'le aynı kaderi paylaşan Lusitania, Normandie, Andrea Doria ve Olympic gibi yolcu gemilerinden hatıra eşyalar da satışa sunuldu.
Yayın tarihi: 12.06.2004
616
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.