Magazin

Tiryakiye iki kat C vitamini

Tiryakiye iki kat C vitamini

Sigara içenlerin beslenme düzeninin bozulduğunu belirten uzmanlar, sigara içenlerin C vitamini ihtiyacının iki katına çıktığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün bülteninde Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof.Dr. Türkan Kutluay Merdol'un "Sigara ve Beslenme Etkileşimi" konulu bir yazısına yer verildi. Sağlık için vazgeçilmez temel koşulun yeterli ve dengeli beslenme olduğuna dikkat çeken Merdol, "Yeterli ve dengeli beslenebilmenin vazgeçilmez koşulu da sindirim, solunum, boşaltım gibi sistemlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasıdır" dedi.

Merdol, sigaranın içinde bulunan sayısız zararlı madde nedeniyle bu sistemlere zararlı etki gösterdiğini bildirdi. Merdol, sigaranın genel sağlık ve beslenme durumu yanında, mikro ve makro besin öğeleri ile de olumsuz etkileşimi olduğuna dikkat çekti. Merdol, şöyle devam etti:

"Sigara dumanındaki pek çok madde oksidan olarak etki göstererek serbest radikal oluşumunu arttırmakta böylece hücre zarında lipid peroksidasyonunu (oksitlenmesini) hızlandırmaktadır. E, C vitaminleri ve A vitaminin ön maddesi B karoten ile selenyum vücudun savunma mekanizmasında antioksidan olarak görev yaparlar. Bu nedenle bu vitamin ve minerallerin plazmadaki düzeyleri düşer ve üzerlerine düşen görevleri etkin şekilde sürdüremezler.

Sigarada bulunan kadmiyum selenyumun biyoyararlılığını düşürür ve çinkoya zıt etki etki yapar. Çinko süperoksit dismütaz denilen antioksidan enzim için yardımcı faktördür. Sigara içiminin, pek çok B grubu vitamininin düzeyini, özellikle de B12 vitaminini, düşürdüğünü gösteren çalışmalar da vardır."

Sigara içen kişilerin C vitamini ve B karotenden zengin sebze ve meyveleri daha az tükettiklerine de dikkat çeken Merol, sigara nedeniyle etkilenen beslenme durumlarının bu düzensiz beslenme sonucu daha da bozulduğunu vurguladı.

"Sigara içenler, içmeyenlere göre daha az iştahlıdır" diyen Merdol, bunun da yeterli ve dengeli besin seçimini etkilediğini söyledi. Merdol, sigara içenlerin vitamin ve minerallere olan ihtiyaçları içmeyenlere göre daha fazla olduğunu dile getirerek, bu fazlalığın özellikle C vitamini için iki katı kadar olduğunu sözlerine ekledi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 07.01.2003
422
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.