Magazin

Tıp dünyası SARS için seferber oldu

Tıp dünyası SARS için seferber oldu

Tıp dünyası, Uzakdoğu'dan başlayarak hızla yayılan ve zatürree özellikleriyle başlayıp akut solunum yetersizliğinden (SARS) öldüren esrarengiz enfeksiyonun kaynağını ve çaresini bulabilmek için seferber oldu. Enfeksiyonun "kuş gribi"yle bağlantısı araştırılıyor.

SARS hastalığı başlangıçta gribe benziyor, fakat hastaların durumu çabucak kötüye gidiyor ve nefes alabilmek için yaşam destek ünitesine bağlanmaları gerekiyor. Tedavisi bulunamıyor çünkü doktorlar enfeksiyonun kaynağını bulamıyorlar. Aslında ölüm oranı yüksek değil, birçok kişi iyileşiyor. Yine de zatürrenin diğer türlerinde olduğu gibi, zayıf olan hastaların durumu çok tehlikede. Hastalık normal olarak 38 derecenin üzerinde ateş, öksürük, nefes darlığı, nefes alma zorluğu ve kas ağrısı gibi semptomlarla başlıyor. Diğer semptomları başağrısı, kas sertleşmesi, iştah kaybı, kırıklık, sersemlik, pişik ve ishal olarak beliriyor.

İki ile yedi gün arası kuluçka devresi
Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri hastalığın yüksek derecede bulaşıcı olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, şu ana kadar hastalığa yakalananlar hastalığı taşıyanlarla yakın temasta bulunanlar. Kurbanların çoğunluğu hemşireler, doktorlar ve hastalarla birlikte yaşayan ve onlara bakan yakınları. Sadece hastalarla birlikte uçak gibi kapalı mekanlarda bulunmakla hastalığın bulaştığına dair bir kanıt yok.

Hastalık, kişiden kişiye bulaşıyor ve iki ila 7 gün arası bir kuluçka devresi var. Hastaları karantina altında tedavi etmek ve onlara bakan hemşirelerin yüzlerine takmaları gerekiyor. ABD ve İngiltere gibi batılı ülkeler, vatandaşlarını hastalığın yayıldığı Uzakdoğu'ya gitmemeleri yolunda uyarıyorlar. Singapur ve Tayvanlı sağlık yetkilileri de halka Hong Kong ve güney Çin'e gitmemeleri tavsiyesinde bulunuyorlar.

Kuş gribiyle henüz bir bağlantı yok
Uluslararası sağlık uzmanları hastalığın nedenini öğrenmek için, hastalardan örnekler alarak incelemek üzere Hanoi ve Hong Kong'a gittiler. Hong Kong'daki "kuş gribi" - A (H5N1) enfeksiyonu ile SARS arasında henüz bir bağlantı bulunmadı. Ancak, Dünya Sağlık Örgütü, Çinli yetkililerin Şenzen'deki pazarlarda bir hafta önce canlı ördek satışını neden yasakladığını araştırıyor. Bir "kuş gribi" bağlantısından şüphe edilirken Çinli yetkililer ördek yasağının yalnızca rutin bir temizlik operasyonu olduğunu iddia ediyorlar.

Ölen iki kişide grip virüsü
Akut Solunum Yetmezliği'ne (SARS) yol açan etken henüz saptanmadı. Uzakdoğu'da ortaya çıkan, Avrupa'dan yeni yeni bildirilen hastalık ilgili uzmanlar en çok grip (influenza) virüsünden şüphe ediyor. Nitekim, SARS'dan ölen iki kişide, H5N1 tipi grip virüsü saptandı. Ancak tüm hastaların aynı virüsle enfekte olup olmadıkları henüz kesin değil.
Yayın tarihi: 18.03.2003
327
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.