Magazin

Tiklere matematik çözümler

Tiklere matematik çözümler

Adana´da, matematik öğretmeni Halit Coşar, 15 dakikalık bir görüşme sonucunda tik sorunu bulunanları bu dertten kurtardığını öne sürüyor.

Metal İşleri Mesleki Eğitim Merkezi öğretmeni Halit Coşar, bugüne kadar kendisine başvuruda bulunan yaklaşık 200 kişiyi, özellikle de yüzdeki bazı kasların irade dışı olarak aniden ve sık sık kasılması şeklinde gözlenen tik sorunundan kurtardığını iddia etti. Bu sorunu bulunan çoğu kişinin, olayı bir hastalık olarak değerlendirdiğini ifade eden Coşar, kendisinin konuştuğu kişilere nasıl davranmaları gerektiğini anlattığını belirterek, şunları söyledi: "Tik sorunu bulunanlarla yaklaşık 15-20 dakika görüşmem yeterli. Kendilerine bunun hastalık olmadığını söyleyip, çeşitli sorular yöneltiyorum. Zihinlerinde açılım sağlıyor, yönlendiriyor ve ikna ediyorum. Yaklaşık 15-20 dakika süren görüşme sonucunda da yanımdan bu dertten kurtulmuş olarak ayrılıyorlar."

Hem de ücretsiz
Coşar, vatandaşlardan herhangi bir ücret talep etmediğini de ifade ederek, başvuruda bulunan herkese yardımcı olduğunu kaydetti. Tik sorunundan kurtulanlardan Mahmut Ağırman (20), vücuduna dokunulunca ani tepki verdiğini ve hoş olmayan sözler söylediğini belirterek, "Eğitim merkezine devam ederken 15-20 dakika süreyle görüştük. Bu sorunumdan büyük ölçüde kurtuldum" dedi.

Psikiyatri uzmanından değerlendirme
Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Sabri Yurdakul da, bu tür sorunların kurulacak ilişkiyle giderilebileceğini söyledi. Bedensel olanlarda bu durumun işe yarayamayacağını, ancak ruhsal sıkıntıları dışa vuramadığı durumlarda bunun faydalı olabileceğini belirten Yurdakul, şunları kaydetti: "Sorunun geçeceğine inanan bir insanın sıkıntıları, o kişinin iç dünyasına girmesiyle birlikte ortadan kalkabilir. Burada önemli olan ilişki kurmaktır. Bazı uzmanlar bu duruma karşı çıkabilir. Ancak, insanların o kişiye inanması ve iç dünyalarının yönlendirilmesiyle bazı durumlarda başarılı olunabilir." Dr. Yurdakul, ancak sorunun uzman gözetiminde giderilmesi ve çözümlenemeyen durumlarda mutlaka hekime başvurulması gerektiğini ifade etti.
(AA)
Yayın tarihi: 22.05.2003
561
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.