Magazin

Tıbbi atıklara dikkat

Tıbbi atıklara dikkat

Tıbbi atıklar, ayrı ayrı toplanarak sağlıklı şekilde imha edilmediği takdirde, telafisi güç sağlık sorunları yaşanabiliyor. Tıbbi atıklar tehlikeli kimyasal madde ve radyoaktif madde olmalarının yanı sıra, patlayıcı, aşındırıcı ve şok etkisi özelliği de taşıyabiliyor.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rehat Faikoğlu, tıbbi atık yönetimi olmayan sağlık merkezlerinin, hastalık yayan merkezlere dönüşebileceğini belirtti. Faikoğlu, Nevşehir´de düzenlenen 1. Ulusal Sağlık Kuruluşları Yönetimi Kongresi´nde yaptığı konuşmada, insan ve çevre sağlığını tehdit eden katı atıklar içinde sağlık kuruluşlarından kaynaklanan tıbbi atıkların önemli yer tuttuğunu kaydetti.

Tıbbi atıkların ayrı ayrı toplanarak sağlıklı şekilde imha edilmediği takdirde telafisi güç sağlık sorunları yaşanabileceğine dikkat çeken Faikoğlu, şöyle konuştu: ´´Yapılan bilimsel araştırmalar, ABD´de her yıl 1 milyon kişinin sterilize edilmemiş enjektörlerden hastalık kaptığını, dünyada tıbbi atık yönetimi yetersizliği nedeniyle yılda 8-16 milyon insanın HCV ve 80-160 bin insanın da HIV virüsü kaptığını ortaya koydu. Bu tür sorunların ortaya çıkmaması için öncelikle sağlık merkezlerinde katı atık yönetimi oluşturulmalı, atıklar ayrı ayrı toplanmalı ve sağlıklı şekilde imha edilmelidir. Aksi takdirde insanların tedavi amaçlı gittiği sağlık merkezleri, tedaviden ziyade hastalık yayan merkezler haline gelebilir.´´

Tıbbi atıkların tehlikeli kimyasal madde ve radyoaktif madde olmasının yanı sıra patlayıcı, aşındırıcı ve şok etkisi özelliği taşıdığını da ifade eden Faikoğlu, tıbbi atıkların çevreye rasgele atılmasının AIDS, Hepatit B ve C´ye, zehirlenmelere ve ciddi sindirim,solunum, deri hastalıklarına yol açabileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 09.03.2003
517
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.