Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tescilli güzel Çıralı Olympos

Tescilli güzel Çıralı Olympos

Dünya çapında birinci sınıf kabul edilen 87 sahil, gelecek nesillere kalma ihtimali açısından değerlendirildi.

Antalya'nın Kemer ilçesinde bulunan Çıralı Olympos sahili, 'birinci sınıf' olarak değerlendirilen 87 kıyı alanı arasında birinci oldu.
Britanya'nın diğer ülkelerdeki kültürel ilişkilerini yürüten British Council tarafından başlatılan 'Kıyı Alanları Doğal Yapı ve İnsan Kullanımı Değerlendirmesi' Kemer Kaymakamı Nazmi Günlü'ye de gönderildi. Değerlendirmede doğal güzellikleriyle ortaya çıkan alanların 'Miras Kıyılar' olarak belirlenmesi, koruma altına alınması, sürdürülebilir gelişmenin yapılacağı alanların tanımlanması, kıyı alanları kaynak kullanımının 'sürdürülebilir gelişme' ölçütlerine göre planlanmasına yardımcı olabilecek nitelikte olması amaçlandı.

Teknik geziler yapıldı
Değerlendirmeye alınan 87 kıyıdan Çıralı sahiline, 2001 yılının Nisan ayının yanı sıra geçen mayıs ve temmuz aylarında da teknik geziler düzenlendi. Çıralı ve çevresi, doğal yapı, insan kullanımı, doğal kaynak kullanımı ve bu kullanımın doğal yapıya etkileri bakımından incelendi. Olympos, orta kısım ve Karaburun şeklinde üç bölgede incelenen Çıralı'nın kıyı alanında insan kullanımının doğayı koruyacak şekilde doğru yapıldığı tespit edildi. Değerlendirme sonucunda dünya üzerinde 'birinci sınıf' olarak değerlendirilen 87 kıyı arasına Çıralı ilk sıradan girdi.

Dünyanın birinci sınıf sahilleri
'Birinci sınıf kıyı alanı' olarak belirlenen ilk 20 kıyı ise şöyle sıralandı:
1. Çıralı, Olympos, Türkiye, 2. Long Reef, Yeni Zelanda, 3. Lrohzaki Lighthouse, Yeni Zelanda, 4. Çıralı orta kısım, Türkiye, 5. Karekare, Yeni Zelanda, 6. Çıralı Karaburun, Türkiye, 7. Summer, Yeni Zelanda, 8. Ebisu, Japonya, 9. Sagg Main, ABD, 10. Phasalis Küçük koy, Türkiye, 11. Little Haven, İngiltere, 12. Piha, Yeni Zelanda, 13. Tisan Koyu, Mersin Türkiye, 14. Taylors Mistake, Yeni Zelanda. 15. Phaselis Büyük koy, Türkiye, 16. Poppit, İngiltere, 17. Dunbeg, İrlanda, 18. Ryan's Daughter, İrlanda, 19. Dee Why, Yeni Zelanda, 20. Giant Cause, İrlanda.
375
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.