Magazin

Terry, Reagan'ı Başkan sanıyor

Terry, Reagan'ı Başkan sanıyor

Arkansas'ta tam 19 yıl sonra komadan çıkan Terry Wallis için hayat yeniden başladı. Ama kaldığı yerden değil. Wallis'in tüm anıları ise 1984 yılıyla sınırlı. Bu ilginç durum, herkesi 20 yıl öncesine götürdü.

Terry Wallis, 19 yıl önce henüz 19 yaşındayken geçirdiği trafik kazası sonucu komaya girdi. Ailesi ve doktorları, yıllarca umutla iyileşeceği günü bekledi. Günler günleri, yıllar yılları kovaladı; geçtiğimiz günlerde annesinin beklediği ''mucize'' gerçekleşti ve Terry Wallis kendine geldi. İlk olarak da kola ve süt istedi. Şimdi herkes Terry Wallis'in bugünkü yaşama nasıl ayak uyduracağını merak ediyor. Çünkü Wallis'in tüm anıları, 1984 yılına kadar yaşadıklarıyla sınırlı. Bu nedenle Wallis, hálá Ronald Reagan'ın ABD başkanı olduğunu sanıyor. Peki Wallis'i nasıl bir dünya bekliyor, en çok neye şaşıracak?

TEKNOLOJİK DEĞİŞİM
Onu en çok şaşırtacak olayların başında teknolojideki hızlı değişim gelecek. Bilgisayarın hayatın her alanına girmesi, küçücük çiplerin içine sığan kocaman bir dünya, 1984 yılı için pek olası değildi. 1984'te Apple Machintosh, mouse ile çalışan ve grafik içeren ilk bilgisayarı çıkarmıştı. İnternet sadece bir ''tasarım''dı. Bilgisayar oyunları şimdiki gibi görüntüler, inanılmaz efektler ve grafik tasarımlarla karmaşık ve daha renkli hale gelmemişti.

CEP TELEFONU YOKTU
Bugün tüm dünyada hızla yaygınlaşan cep telefonları ise Terry Wallis'in dünyasında yalnızca araştırmacıların ve bilim adamlarının düşündüğü bir kavramdı. Lazer okuyuculu müzik setleri ve CD'ler, piyasaya yeni çıkmak üzereydi.
1984'te vizyonda olan ''Hayalet Avcıları'' ve ''Gremlinler'' gibi filmler, o zaman için ''efekt harikası'' sayılıyordu, şimdi ise nostaljik bir bakış açısıyla izleniyorlar. Wallis'in ''Matrix''i izlediği zaman ne hissedeceği merak ediliyor.

SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ
1980'lerdeki politik gelişmeler de günümüzden daha farklıydı. Şimdi neredeyse iki müttefik kadar uyumlu hareket eden Rusya ve ABD'nin ilişkileri, 80'lerin başında pek de parlak değildi. O zamanlardaki ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki soğuk savaş tehlikesi, filmlere konu olacak kadar popülerdi. Berlin Duvarı henüz yıkılmamıştı.

DEĞİŞMEYEN ŞEYLER
Terry Wallis'in komaya girdiği günden bu yana, 20 yıl içinde değişmeyenler de var. Mesela Madonna, o zaman da ünlüydü ve hala iddiasını sürdürüyor. Belki garip olan tek şey, o dönemin ''pop ve skandallar kraliçesi''nin şimdi üç çocuklu sadık bir eş olması. Yine 80'lerin önemli rock grubu U2, bugün de müziğin temel taşlarından biri.
Wallis için bu değişimlerin arasında en heyecan verici olanı kızını görmek oldu. Kazadan kısa bir süre önce doğan kızının yaşı babasının komaya girdiği yaşla aynı. Wallis'in kızı 19 yaşında yetişkin bir genç kız.
Günlük hayatta fazlasıyla alışılmış olan gelişim, Wallis'in komadan uyanmasıyla beraber tüm dünyada 19 yılın sorgulandığı eğlenceli bir beyin fırtınasına döndü.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 11.07.2003
447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.