Magazin

Terörist yosun Gökova'da

Terörist yosun Gökova'da

Kızıldeniz'i aşarak Bodrum ve Gökova kıyılarına ulaşan terörist yosun, deniz altında binlerce dönüm alana yayıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran Cirik, terörist yosunun yayılmasını önlemek için gerekli çalışma yapılmadığı taktirde, 20 yıl sonra Ege ve Akdenizde birçok canlı türünün yok olacağını söyledi.

Deniz canlılarının yaşamını tehdit ettiği için terörist ya da istilacı yosun olarak adlandırılan "Caulerpa Racemosa" türü yosun, Ege ve Akdenizde hızla yayılmaya başladı. Çevre Bakanlığı tarafından "Akdeniz'de Caulerpa türlerinin Araştırılması Projesi" kapsamında 14 aylık çalışma yapan Prof. Dr. Şükran Cirik, "Deniz Bitkilerinin Korunması Eylem Planı" raporunu hazırladı.

Cirik raporunda Çanakkale Kumburnundan, Bozcaada Mendirek Mevkii ve Antalyaya kadar olan bölgede terörist yosunun görüldüğünü, Bodrum Yalıkavakta 4 bin 700 dönüm, Marmaris Adalar Boğazında da 8 bin dönüm alana yayıldığını belirtti.

Prof. Dr. Şükran Cirik terörist yosunun hızla yayıldığını ve acil önlem alınması gerektiğini belirtti. Şükran Cirik "Sorun Türkiye kıyılarının sorunu olmaktan çıktı, uluslararası sorun haline geldi. Denizin dibini kaplayan bu yosun türü, özellikle deniz dibi besinleriyle yaşayan çipura, barbun, pisi, dil gibi balık türlerini gıdasız bırakıyor.

Akdeniz ve Egedeki deniz canlılarının yaşamını olumsuz etkileyen Caulerpa türü yosunların yayılmasının bir an önce önlenmesi için acil müdahale ekipleri kurulmasını önereceğim. Durumun aciliyetini 23-26 Ekim tarihlerinde Barcelonada düzenlenecek konferansta da dile getireceğim, hükümetler tarafından acil tedbirler alınması için çağrıda bulunacağım" dedi. Cirik, alınması gerekli önlemleri şöyle sıraladı:

"Denizciler ve tekne sahipleri, demir aldıktan sonra çapa ve zincirlerini kontrol edip temiz tutsunlar. Yosunların başka bölgeler götürülmesi önlensin. Balıkçılar ağları denizden çektikten sonra kontrol edip bu tür yosunla karşılaştıklarında gerekli makamlara uyarıda bulunsun, yosunları tekrar denize atmasın. Sualtı sporuyla uğraşanlar, bu zararlı bitkinin üzerinde yapışmış olabileceğini göz önüne alarak dalış öncesi ve sonra ekipmanları gözden geçirsin. Denizlere bırakılan atık sulara son verilsin. Çünkü terörist yosun pis suların olduğu bölgeyi seviyor."

Bodrum Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Saynur Gelendost da yarımadada altyapı sorunlarının çözülememesi nedeniyle terörist yosunun hızla yayıldığını söyledi. Gelendost, "Devlet ve sivil toplum örgütleri el ele vererek yayılmayı önleyecek acil çözüm üretmeliyiz. Katı ve sıvı atıkların denize verilmesi önlenmeli. Çünkü bu yosun, evsel ve kanalizasyon atığıyla beslenip yayılıyor. Dernek olarak terörist yosunun yayılmasını önlemek için Çevre Bakanlığı ve sivil örgütlerle işbirliğine hazırız" dedi.

CALERPA RACEMOSA
Denizaltı yaşamını tüketen Caulerpa Racemosa türü yosun, özellikle Doğu Akdenizde İsrail, Lübnan, Kıbrıs, Türkiye, Tunus, Mısır, Yunanistan ve İtalya kıyılarında hızla yayılıyor. İnsan için tehlike arzetmiyor. Kanalizasyon atıklarında bulunan organik maddelerin ürettiği azot fosfatla beslendiğinden tahmin edilmeyecek derecede hızla ürüyor.

Deniz dibini kaplayarak diğer canlıların güneş ışığı almasını engelliyor. Balıklar ya ölüyor ya da göç ediyor. Havasız bir kavanoza kapatıldığı zaman bile büyümesini rahatlıkla sürdürüyor. Doğrudan toplama, temizleme, üzerlerini siyah ve opak plastikle örterek havasız bırakma gibi mücadele yöntemleri olumlu sonuç veriyor.
(DHA)
Yayın tarihi: 21.09.2002
570
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.