Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Teoride zehir, pratikte sallanıyor

Teoride zehir, pratikte sallanıyor

İngiliz hükümetinin yayınladığı istatistiklere göre kadın şöförler, erkeklere oranla daha güvenli ve yasalara daha çok dikkat ediyor. Kadınlar en büyük hatayı park etme ve yol tıkamada yapıyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı 2002 yılı istatistiki verilerine göre, İngiltere ve Galler bölgesindeki mahkemelere yansıyan sürücü hatalarının yüzde 88'i erkeklere ait. Erkek sürücüler, ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan hataların yüzde 94'ünden, tehlikeli araç sürme suçunun yüzde 97'sinden sorumlu.

Park sorunu çözülemiyor
Kadın sürücülerin işlediği hatalar kategorisinde, en yüksek suç oranını yüzde 23'le hatalı duraklama ve park etme, yol tıkama cezaları oluşturuyor. İstatistiklere göre, kadınlar arasında da hızlı araç kullanmada bir artış oldu.

Hız ve alkol yayılıyor
1998 yılında İngiltere'de hızlı araç kullanma suçunu işleyen kadınların oranı yüzde 13'ken, 2002 yılında bu oran yüzde 17'ye yükseldi. Aynı yıllar içinde uyuşturucu ya da alkollü araç kullanan kadınların oranı da yüzde 9'dan, yüzde 11'e yükseldi.
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.