Magazin

Teniste 11 yıl önceye dönsem

Teniste 11 yıl önceye dönsem

Bir zamanların gözde tenisçisi Monica Seles, 11 yıl önce bir fanatik tarafından bıçaklandı...

Olay sonrası hem başarılı kariyerini, hem de üzüntüden kanser olan babasını yitiren Seles, 'Keşke bir sihirli değnek olsa da 11 yıl öncesinden tenise başlasam' diyor. 'Sırtımda o acıyı hissedince öyle bir insanlık dışı haykırma duydum ki, kulaklarımı sağır etti. Farkında değildim ama o ses benden çıkmıştı.'

Ünlü tenisçi Monica Seles, fanatik Gunther Parche tarafından bıçaklandığı 30 Nisan 1993 tarihinden bu yana her sabah, hem o haykırışını, hem de sırtındaki sancıyı hissederek uyandığını ve bundan kurtulamadığını söylüyor. Onlarca psikoloğa gitmiş ama bu olayın etkilerinden bir türlü arınamamış.

Seles bir süredir taban çökmesi nedeniyle kortlara çıkamıyor. İyileştiğini söylese de artık bir karar arefesinde olduğunu o da biliyor. 'Gerçek kararımı şubat ayında vereceğim. Ya tamam, ya devam. Ama ben devam etmek, mutlu sonla spora veda etmek istiyorum' diyor.

Monica Hamburg'taki o ánı anlatabilir misin?
Birkaç yıl öncesine kadar anlatamıyordum. Ama şimdi daha iyiyim. İnanılmaz bir acı hissettim sırtımda. Soldan aşağıya doğru inen ve nefes kesen bir sancı. Gözlerimi açtığımda iki eliyle bıçağı tutan adamı gördüm. Oteldeki adam! Antrenmanlarımı izleyen o adam! Fizyoterapistim Madaleine'nin sırtıma havlu bastırdığını anımsıyorum. Kardeşim Zoltan'ın kolları arasına yığıldığımı da hayal meyal hatırlıyorum.

Aradan 11 yıl geçti.Adamı affettin mi?
Bıçaklanma olayı yaşamımı hatta kaderimi değiştirdi. Kolay değil, parçaları zamanla bir araya getirmeyi başardım ama o yara izleri asla geçmedi. Belki estetikle geçti ama yüreğimdeki yarayı hep taşıyorum. Elimde değil. Adamı affetsen ne olur, affetmesen ne olur? Babam üzüntüden kanser oldu ve yaşamını yitirdi. Ben en verimli zamanımda spordan koptum.

Şimdi kendini nasıl hissetiyorsun?
Bir çocuk gibi.. Keşke bir sihirli değnek olsa da 11 yıl öncesinden tenise başlasam... Zaman zaman kendimi yaşlı bir genç hissediyorum. Ama tenis tutkusu ağır basıyor. En son kortlara 2003 Haziran'ında Rolan Garros'ta çıkmıştım. Şimdi iyileştim ve şubat ayında genel bir kontrolden geçeceğim. Ya devam, ya tamam!

GELECEĞİN KRALİÇESİ MARIA SHARAPOVA
Hiç kırgın olduğun insan var mı?
Stefi Graf. Ne bir geçmiş olsun, ne bir mektup, ne bir telefon.. Hiçbirini yapmadı.. Oysa benim tenisten uzaklaşmam ile o bir numara olmuştu. Ne diyeyim Agassi ile Tanrı mutlu etsin onu!

Kortlarda sen yoksun. Şu anda en iyi bayan raket kim?
Serena Willams'ın gücü, Justine Henin'in beyni, Maria Sharapova'nın dinamizmini bir araya getirirseniz, biyonik tenisçi ortaya çıkar. Ama bireysel olarak geleceğin kraliçesi Sharapova. Çok iyi bir stili var. Raket eline yakışıyor. Üstelik karizmatik ve güzel.

Evliliği düşünmüyor musun?
Çok genç yaşta ben sporla evlendim. Sonra o olay oldu ve ben insanlardan kaçtım. Belki hálá kaçıyorum. Hele bir şubat ayı gelsin bakalım. Hayati karar sonrası belki vakit bulurum ideal erkeği aramaya!

Hülya ile oynamıştı
Monica Seles, 2002 yılında Paris'te Hülya Avşar'la 30 dakikalık bir maç yapmıştı. Hülya Avşar, bu maç için Dünya AIDS Vakfı'na 12 bin dolar bağışlamıştı. Karşılaşmada 6-3 yenilen Avşar, ünlü tenisçi Monica Seles tam kapasiteyle oynamadığı için puan alabildiğini söylemişti.
Yayın tarihi: 15.12.2004
486
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.