Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Televole hayatlar kötü örnek

Televole hayatlar kötü örnek

Yeniden Sağlık ve Eğitim Vakfı'nın hazırladığı SAMAY (sigara-alkol-madde-araştırma-yaygınlık) 2001 projesi kapsamında düzenlenen ankete katılan 24.250 öğrenciden yüzde 50'ye yakını, televizyon programlarında görülen ünlülerin hayat tarzından etkilendiklerini söyledi.

Doğru sonuçlara ulaşılabilmesi için ankete katılan öğrencilerin kimlikleri gizli tutuldu ve öğretmenler devre dışı bırakıldı.

Bazı öğrencilerin bilerek yanlış cevap vermeleri ihtimaline karşı şaşırtma sorular da soruldu ve yanlış cevap verenler anket kapsamından çıkartıldı.

Bağımlılık yapan madde kullanımına başlama nedenleri sorulan gençlerin cevaplarında, sorunlardan uzaklaşma ilk sırayı aldı. Bunu eğlenmek, rahatlamak ve sakinleşmek türünden cevaplar izledi.

Araştırmaya göre, gençler daha okul yıllarında önlerine konan rekabet şartlarına ve hızlı yaşam temposuna uyamamaktan korkuyor. Çözümü ise alkol ve uyuşturucuda arıyor.

Gençlerin uyuşturucuları nereden bulduklarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre hap, yüzde 20'lik oranıyla aile büyüklerinden alınıyor.

Tiner ve bali gibi uçucu maddeler yüzde 24.7, esrar yüzde 24.2 ile arkadaşlar arasında paylaşılıyor.
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.