Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Televizyonunu kapat" kampanyası başlıyor

"Televizyonunu kapat" kampanyası başlıyor

Tarihin büyük buluşlarından biri olan televizyonun, iletişim amacından uzaklaşarak giderek bağımlılık yaratan ve tembellik aşılayarak, insanı sosyal hayattan uzaklaşan bir olgu haline gelmesi üzerine harekete geçen sivil toplum örgütlerinin başlattığı "Televizyonunu kapat" kampanyası Türkiye'de de başlatılıyor.

Son yılların "en çok bağımlılık yapan hastalığı televizyon"un ruhsal çöküntülere neden olması üzerine harekete geçen sivil toplum örgütleri, 21-27 Nisan tarihleri arasında "televizyon kapatma" eylemi gerçekleştiriyor. Dünyada, televizyonun tuzağına en yaygın biçimde düşen Amerikalıların öncülüğünde 1995 yılından bu yana düzenlenen eyleme, bu yıl Türkiye de katılacak.

Sivil toplum örgütleri, eylemin yaklaşması üzerine, insanları televizyon ekranından uzaklaştırmak için bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Uzmanlar, televizyonun zararlarını "zaman kaybı ve insanı yalnızlaştırarak sosyal hayatın dışına itmek" olarak sıralarken, sivil toplum örgütleri "tv kapatma haftası" kapsamında insanları ev içi sohbetler, sokak gösterileri, toplu film ve tiyatro gösterileri ile piknik ve gezilere yönlendirilmeye amaçlıyor.

Eylemin temel amacı ise "insanları yılda bir hafta için de olsa televizyon karşısında harcadıkları zamanı azaltmak ve zihinde daha faydalı şeyler yapabilecekleri düşüncesini yerleştirmek" olarak belirlendi. Bu yüzden, haftanın sloganları da "Sadece bir haftalığına televizyonunu kapat; sonra gör bak neler olacak" ve "Televizyonun düğmesini kapat, hayatın düğmesini aç" olarak seçildi.
(ANKA)
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.