Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Televizyon yayıncılığının geleceği tartışılıyor

Televizyon yayıncılığının geleceği tartışılıyor

Kadir Has Üniversitesi'nin düzenlediği ve artık dünyanın en önemli etkinliklerinden biri haline gelen 11.Uluslararası Interaktif Tasarım Atölye Çalışması bu kış, interaktif TV tasarımının dünyaca ünlü akademisyenlerinden Anxo Cereijo Roibás'i ağırlıyor.

BBC interaktif bölümü gibi tanınmış pekçok uluslararası TV kanalında çalışan genç tasarımcılar etkinliğe ilgi gösterdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Oğuzhan Özcan'ın küratörlüğünü yaptığı 11.Uluslararası Interaktif Tasarım Etkinliğine bu yıl dünyanın bir çok yerinden 100'ün üzerinde başvuru oldu. Uluslararası seçici kurul Türkiye, ABD, İngiltere ve Avusturya'dan 6 çalışma gurubunu etkinliğe katılmasını uygun gördü.

Etkinliğe katılacak genç tasarımcılar önümüzdeki dönemde büyük bir değişime sahne olacak olan televizyon yayıncılığında interaktif boyutu tartışacak. Bu kapsamda yeni gelişen teknolojileri dikkate alarak interaktif TV yayını için yaratıcı fikirler üretecek.

Genç tasarımcıların bu alanda yaratıcı fikirler üretmesi uzmanlarca oldukça önemseniyor. İki elin aynı anda kullanıma duyarlı yeni dokunmatik ekranlar, isteğe bağlı seyretme, iki yönlü iletişim, canlı yayın durdurma, seyircinin farklı kamara açılarını seçmesi gibi TV yayıncılığındaki son dönemdeki önemli teknolojik gelişimleri yayıncıları yeni yaratıcı fikirler bulmaya yönlendirdi. Gelecek kuşağın genç tasarımcılarının yetişmesi bu nedenle teşvik ediliyor. Atölye çalışması, özellikle Türk TV sektörü için de son derece önemli bir girişim olarak görülüyor.

Etkinlikde geliştirilen projeler, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yücel Yılmaz İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Deniz Bayraktar Sevgen'nin katımıyla gerçekleşecek resepsiyonda basına tanıtılacak.

8 Şubat'a kadar sürecek olan bu etkinliği ekolay.net, İspanyol Kültür Ofisi ve British HCI group destekliyor.
318
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.