Magazin

Televizyon sağlığa zararlı!

Televizyon sağlığa zararlı!

Televizyon izlemenin sigara kadar kötü bir alışkanlık olduğu ortaya çıktı.

Almanya'da yapılan bir araştırma televizyon alışkanlıklarıyla ilgili çalışmalara yepyeni bir boyut kazandırdı.

İlk kez televizyonun insan hayatındaki uzun süreli etkisi incelendi. Zürih üniversitesi tarafından 42 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre kişi ne kadar çok televizyon izlerse o kadar mutsuz oluyor. Daniel Kahneman adlı bilmadamı tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmada kadınlara gün içinde en çok ne zaman mutlu oldukları sorulmuştu.

Yanıt "Seks sırasında ve televizyon izlerken" oldu. Buna rağmen Zürih Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın sonuçları televizyonun sigaraya ya da diğer bağımlılık yaratan maddelere benzetilmesine neden oldu.

Özgüveni azaltıyor
Araştırmaya göre televizyon başında rahatlıyoruz, ancak kalan zamanlarda tatminsiz ve mutsuz oluyoruz. Çünkü TV, motivasyonu ve konsantrasyonu düşürüyor, vaktimizi boşa harcatıyor, insan ilişkilerini zayıflatıyor. Ayrıca çok fazla televizyon izleyenler özgüvensiz, kaygılı ve açgözlü oluyor. Özellikle yönetici ve patronlar, televizyon izlemekten daha büyük mutsuzluk duyuyor. Uzmanlar "Bu kişiler zamanın kıymetini bildiği için televizyon bayında geçen vakit onları daha da huzursuz ediyor. İşsiz biri bu durumdan daha az rahatsız oluyor" dedi.

Dokuz yılımız TV başında geçiyor
Uzmanlar, Türkiye'nin dünyanın en çok TV izleyen 4'üncü ülkesi olmasının, Türklerin mutsuzluğunun kaynağı olabileceği yorumunu yaptı. NOP World araştırma şirketinin Aralık 2004-Şubat 2005 tarihleri arasında yaptığı araştırma Türkler'in haftada 20.2 saatini TV başında geçirdiğini ortaya koymuştu.

Bu, dünyadaki 16.6 saatlik ortalamdan 4 saat daha fazla. Türkler günde ortalama 4 saat televizyon izliyor. Yani 75 yıl yaşayan bir kişi ömrünün 9 yılını TV karşısında harcıyor. Uzmanlar modern insanın TV izlemekten daha çok yaptığı tek şeyin uyumak ve çalışmak olduğunu belirtiyor.

Kitap okumada sonlardayız
Kitap, dergi ya da gazete okumada dünya ortalaması haftada 6.5 saat Türkiye'de insanlar haftada ortalama 5.9 saat okuyor. Hintliler ise 10.7 saatle listenin başında. Türkler haftada ortalama 13,3 saatle, dünyanın en çok radyo dinleyen 6'ncı ülkesi olarak gösteriliyor.
Yayın tarihi: 04.07.2005
363
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.