Magazin

Televizyon konuşmayı geciktiriyor

Televizyon konuşmayı geciktiriyor

Uzmanlar, çocuklara video dahil iki saatten fazla televizyon izletilmemesi gerektiğini belirtti. Televizyon karşısında bırakılan bebeklerin geç konuştuklarına dikkat çeken uzmanlar, haber ya da yetişkinler için hazırlanmış diğer programların da, çocukların olmadığı zamanlarda izlenmesini öneriyor.

RTÜK Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkan Vekili Cengiz Özdiker, RTÜK Dergisi'nde yayınlanan bir yazısında çocukların hafta içinde 3.5, hafta sonunda ise yaklaşık 8 saat televizyon karşısında kaldığını kaydetti. Özdiker, çocukların televizyon yayınlarından etkilenmesi konusunda birçok araştırma yapıldığını belirterek, bu araştırmaları şöyle özetledi:

 • Pedagog Derya Ersavaş, özellikle 0-3 yaş arası bebeklerin, gün boyu televizyon karşısında kaldığı için iletişim bozukluğu yaşadığını ve bunun için de dil gelişiminin geciktiğini belirtiyor.

 • Psikiyatrist Savaş Sarıoğlu da, televizyonun aile içi iletişimi yok ettiğini belirterek, "Çocuk pasif seyirci rolünü benimser, gördüğü ile yetinir, değerlendirme için zamanı yoktur" diyor.

 • Eğitimci Fahri Atılhan ise, "Televizyonun büyük bir zaman hırsızı olduğunu ve çocukların ders çalışmaları sırasında herşeyi unutmaları gerektiğini kaydediyor.

  RTÜK araştırmalarının da uzmanları doğrular sonuçlar elde ettiğini söyleyen Özdiker, katılımcılara sorulan "Televizyon izleyen çocuklarda gözlemlediğiniz olumsuz etkilenmeler nelerdir?" sorusuna, ilginç yanıtlar verildiğine dikkat çekti. Buna göre televizyon seyreden çocuklarda, sıklıkla rastlanma sırasıyla "ödev yapmama, yetiştirememe, sözel saldırganlığın artması, fiziksel saldırganlığın artması; Türkçe'yi bozuk kullanma, kendisini izlediği kahramanın yerine koyarak, tehlikeli durumlara düşme, göz bozukluğu oluşması gibi olumsuzluklar izleniyor.

  Özdiker çocukları televizyonun olumsuz etkilerinden korumak için yapılması gereken uzman tavsiyelerini ise şöyle sıralıyor:

 • Yemek vakitlerinde, ödev ve oyun zamanlarında televizyonu kapatın, çocuğunuza video oyunları dahil 2 saatten fazla televizyon izlettirmeyin,

 • Çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun programları seçin ve seçtiğiniz program bitince televizyonu kapatın, eğer çocuğunuzla beraber televizyon izlemiyorsanız en azından onu kontrol edin,

 • Çocuğunuzu televizyonla başbaşa bırakmaktansa, ona hoşça vakit geçirecek başka imkanlar sağlayın, haberler ve yetişkinler için olan diğer programları, çocuklarınız yokken izleyin, değişik çocuk dergilerine alternatif faaliyetler sunun,

 • Kendi televizyon izleme sürenizi de denetleyin ve özellikle çocuklar etraftayken hassas olun,

 • Şiddet ve cinsellik içeren filmlerin çocuklar üzerinde olumsuz etki oluşturduğunu unutmayın.
  Yayın tarihi: 07.12.2002
 • 426
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.