Magazin

Televizyon izlemek beyni çürütmüyormuş

Televizyon izlemek beyni çürütmüyormuş

Televizyon kültürünün iddia edildiği gibi 'beyin çürüten' saçmalıklarla dolu olmadığını, aksine çocukların ve gençleri geliştirdiğini iddia ediliyor.

Tartışmalara yol açan 'Kötü olan Herşey Sizin İçin İyidir' başlıklı yeni bir kitap,
Popüler kültürün Batılı ülkelerde IQ seviyelerini yükselttiğini savunan kitabın yazarı Steve Johnson, video oyunlarının, kameralı cep telefonlarının, iPod'ların ve televizyon programlarının yeni kuşaklara sistem analizini, olasılık teorisini ve uzay geometrisini öğrettiğini öne sürüyor.

Kitaba göre bu tür teknolojik aletler, aynı zamanda dikkati, hafızayı, ve olayları takip edebilme ve odaklanlanma yeteneğini geliştiriyor. 'Kötü olan Herşey Sizin için İyidir'in (Everything that is bad is Good for You) yazarı Steve Johnson şöyle diyor:

'Yıllarca popüler kültürün ısrarla, muhtemelen toplumun büyük bir kısmının aptal ve basit zevklere ilgi duyması nedeniyle, en düşük standartlara doğru yöneldiği varsayılıyordu. Ama bunun tam aksine, popüler kültür entellektüel kapasiteyi sürekli olarak artırıyor.'

Newcastle Üniversitesi öğretim görevlisi George Erdos ise 'Standart zeka testleri bilgiyi işleme ve karar verme yeteğinin hızını ölçtüğü için, beyniniz çoçukluğunuzdan beri bilgileri çabuk işlemeye alıştıysa, zeka testlerinde daha başarılı olursunuz' diyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 02.05.2005
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.