Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Televizyon ikinci öğretmen

Televizyon ikinci öğretmen

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi`nce 7-15 yaş arası 125 çocukla yapılan ankette, çocukların okul dışı bilgiyi en çok televizyondan aldıkları belirlendi.

EÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı tarafından yapılan ankette, "Sizi ilgilendiren bilgiyi en çok hangi kaynaktan alıyorsunuz?" sorusuna 77 çocuk, "televizyonlardan", 30`u "gazetelerden", 7`si "okuldan", 3`ü "radyolardan", 8`i de "ailesinden" aldığı yanıtını verdi.

"Her gün ne kadar süre TV karşısında kalıyorsunuz?" sorusunu ise çocukların 71`i "2-3 saat", 29`u "3 saatten fazla", 22`si "1-2 saat" 3`ü "30 dakika-1 saat" diye yanıtladı. "İzlediğiniz TV`lerde aradığınızı buluyor musunuz?" yönündeki bir soruyu yanıtlayan çocukların 48`i "Bazen buluyorum" görüşünü bildirirken, 18`i "İstediğim her şeyi buluyorum" dedi. 38 çocuk "Sadece hafta sonlarında istediğim yayınları bulabiliyorum" yanıtını verirken, 21`i "Aradıklarımı bulamıyorum" dedi.

"TV`lerde hangi kanalın izleneceğine kim karar veriyor?" sorusuna 40 çocuk "babam", 38`i "annem" 21`i "çocuk", 8`i "ortak karar veriliyor", 18`i ise "izlendiği saate göre değişiyor" yanıtını verdi.

GAZETELER İLE İLGİLİ SORULAR
Ankette çocuklara gazetelerle ilgili sorular da yöneltildi. "Evinize kaç gazete giriyor?" yönündeki soruyu yanıtlayan çocukların 98`i "bir gazete giriyor" derken, 24`ü "hiç gazete girmiyor", 2`si "iki gazete giriyor", 1`i de "üç gazete giriyor" cevabını verdi.

"Evinize alınan gazetelerde aradıklarınızı bulabiliyor musunuz?" sorusunu 48 çocuk "Sadece hafta sonlarında aradıklarımı bulabiliyorum" cevabını verirken, 27`si "bazen buluyorum", 15`i "bulamıyorum" yanıtını verdi. Sadece 2 çocuk, "Gazetemde ilgilendiğim her şeyi bulabiliyorum" görüşünü belirtti.

"Gazete okumak için günde ne kadar zaman ayırıyorsunuz?" yönündeki bir soruyu çocukların 71`i "15-30 dakika" diye yanıtlarken, 30`u "30 dakika-1 saat" dedi.

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
Çocuklara yöneltilen ``Dünya Çocuk Günü hangi tarihte kutlanıyor?`` sorusuna ``Ekim ayının ilk pazartesi`` yanıtını çocukların sadece 9`u verirken, 80`inin cevabı ``23 Nisan``, 36`sının da ``Bilmiyorum`` oldu.

``Dünya Çocuk Günü`nün tarihini nereden öğrendiniz`` sorusuna 5 çocuk ``televizyonlardan`` yanıtını verirken, 2`sinin yanıtı okulda, diğer 2`sinin ise gazetelerden oldu. Anket sonuçlarını değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, çocukların gazetelerden çok televizyona zaman ayırdığının ortaya çıktığını, bunun çocukların kendilerini gazetelerde göremediğinden kaynaklandığı söyledi.

Çocukların okul dışı bilgiyi anne ve babalarından çok televizyondan öğrendiğini kaydeden Kavaklı, televizyonun çocukların "ikinci öğretmeni" olduğunu dile getirdi.
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.