Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Telesekreter korkusu

Telesekreter korkusu

Telesekreterin sesiyle karşılaşan insanların çoğu korkup hemen telefonu kapatıyor.

Alman dilbilimci, aradığı kişiyi evde bulamayıp da telesekreterin sesiyle karşılaşan birçok insanın, neden korkup hemen telefonu kapattığını araştırdı.

Göttingen Üniversitesi'nde görevli Dilbilimci Rainer Knirsch, araştırma kapsamında 2000 telesekreter kaydını inceledi.

Knirsch, metinleri analiz ettikten sonra, arayanların çoğunun tutuk olduğunu ya da mektuba başlar gibi (Sayın) ile başladığını tespit etti.

Amerikalıların yüzde 50'sinin, ülkelerinin telesekreterle yeni tanıştığı zamanlar telefonu hemen kapattığını kaydeden Knirsch, İngiltere'de arayanların üçte birinin halen telesekretere not bırakmadan telefonu kapattığını söyledi.

Telesekreter sahiplerine açılış mesajlarında "otomatik" ve "telesekreter" kelimelerini kullanmamalarını öneren Knirsch, bu gibi ifadelerin arayan kişiyi korkuttuğunu söyledi.

Bırakılan notta zaman sınırlaması yapılmasının da arayanı korkuttuğunu belirten Knirsch, telesekreterlerin konuşma süresinin genelde arayan başına birer dakika olduğunu, kimsenin bu süreyi sonuna kadar kullanmadığını söyledi.
Yayın tarihi: 08.02.2001
398
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.