Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Telefilim yine fena azdı!

Telefilim yine fena azdı!

Telefili, siberkondria veya anglolalia ne biliyor musunuz? Bunlar 'endişe çağı'na giren Batı'da keşfedilmesi muhtemel hastalıklar!

'Telefili', 'siberkondria', 'anglolalia'... Bunlar ABD'lilerin henüz kendilerinin bile bilmedikleri ama pek yakında istatistikler ve korunma yolları listeleriyle hayatlarına girmesi beklenen yeni hastalıklar! Bilinen ruh hali bozukluğu terimlerinin artık demode sayılmaya başladığını söyleyen Amerikalı yazar John Winokur, 'Encyclopedia Neurotica'yı (Nevrotik Ansiklopedi) hazırladı.

'Endişe çağı'na girdik'
Ansiklopediye göre, 'heterofobi' (heteroseksüellerden korkma) gibi yeni terimlerin sıkça telaffuz edildiği Amerika Birleşik Devletleri'nde, her beş kişiden biri en az bir fobi sahibi! Winokur, Batı kültürünü yaşayan toplumlar, özellikle ABD'nin 'endişe çağı'na girdiğini söylüyor.

ABD'li terapistler de Winokur'un işaret ettiği durumu destekleyen istatistikler veriyor. Örneğin 1999 yılında terapiste giden aşırı öfkeli bir mafya patronunun konu edildiği TV dizisi 'The Sopranos' başladığından beri, öfke duygusuyla baş edemediğini düşünerek terapiye başvuran erkek sayısında belirgin bir artış olmuş.

Sendromlardan sendrom beğen
"İnsana özgü gariplikleri tıbbileştiriyoruz. Eskiden kötü alışkanlık denen şeylere hastalık, acıya fobi, günaha sendrom diyoruz" diyen Winokur'un ansiklopedisinde yer alan bazı kavramlar şunlar:

Telefili: 2003 yılında New York Times gazetesi eleştirmenlerinden Frank Rich'in ortaya attığı bu terim, ABD'lilerin ne kadar yeteneksiz olsalar da TV'de görünmek için duyduğu patolojik arzuyu tanımlıyor.

Siberkondria: Hastalık hastalığı anlamına gelen hipokondria sözcüğünden türeyen bu tanım, bir kişinin kendinde var olan semptomları bir web sitesinde görmesiyle oluşan kuruntuyu anlatıyor.

Anglolalia: İngiliz aksanı kullanmak için kontrol edilemez bir heves duymak anlamına gelen bu hastalığın daha çok ünlülerde bulunduğu belirtiliyor.

Arachibutyrofobi: Fıstık ezmelerinin üst damağa yapışması korkusu!
394
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.