Magazin

Tekrar bulaşmaz demeyin!

Tekrar bulaşmaz demeyin!

AIDS hastalığına yol açan HIV kapmış bir hastanın ikinci kez virüsün farklı bir türünü kaptığı, nadir görülen bir vaka saptandı. Doktorlar, hastanın doğal bağışıklık sisteminin virüsü birden fazla kez almasını önleyeceğini varsayıyorlardı.

İsviçreli doktorlar ise 1998'de AIDS virüsü kapmış 38 yaşındaki bir hastanın, iki sene sonra korunmasız cinsel ilişki sonucu virüsün bir başka türünü kaptığını saptadılar. Cenevre Üniversitesi'nden Bernard Hirschel, New England Journal ofMedicine'de yayınlanan makalede, olayı nasıl saptadıklarını anlattı.

Hirschel, hastanın AIDS ilaç araştırmalarına katılmak için başvurduğunu ve 2 yıldan fazla bir süre başarıyla tedavi edildiğini bildirdi. Hirschel, daha sonra hastanın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için deneysel aşı yapılmasından sonra ilaçların kesildiğini anlattı. Ancak, Nisan 2001'de hastadaki virüs seviyesinin birden fırladığı görüldü ve buna vücuda virüsün yeni bir türünün girmesinin yol açtığı saptandı.

Bilim adamları, bu durumun AIDS aşısının geliştirilmesi çalışmaları üzerinde etkili olacağını belirterek, aynı zamanda HIV almış kişiler arasındaki cinsel ilişkide de korunmanın önemini gösterdiğini söylediler.
(aa)
Yayın tarihi: 05.09.2002
312
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.