Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tek nefes bile yetiyor

Tek nefes bile yetiyor

Amerikalı bilim adamları, bir kez bile sigarayı deneyen çocukların tütüne bağımlı hale gelmesinin çok kolay olduğunu, hatta tek bir nefesin bile yettiğini söyledi.

Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları, 1 13 yaş grubuna dahil 332 çocuğu 30 ay boyunca takip ettiler. Sigarayı bir kez deneyenlerin yüzde 40'ının bağımlılık belirtileri gösterdiği; dumanı içine çeken 237 kişiden yüzde 50'sinin ise yine bağımlılığa çok yaklaştığı anlaşıldı.

Bağımlılık belirtileri
Uzmanlara göre, ara sıra sigara içen kızlar ortalama üç hafta içinde tiryaki olurken, denek erkeklerin yarısında bağımlılık kazanma süresi 6 aya kadar uzuyor. Gelişmekte olan beyinlerde nikotinin etkisinin çok daha güçlü ve uzun süreli olduğu ortaya çıktı.

Hiperaktifler daha tehlikede
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Eyüp Sabri Ercan, 60 kişi üzerinde bir yıl boyunca yaptığı araştırmada, çocukluğunda hiperaktif olanların daha kolay "alkol ve madde bağımlısı" olduklarını tespit etti.
277
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.