Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tek gözü görmeyenlere ehliyet yolu

Tek gözü görmeyenlere ehliyet yolu

Sağlık Bakanlığı, tek gözü görmeyenlere ehliyet verilmesi için harekete geçti. Sağlık Bakanlığı, Avrupa'da tek gözü görmeyenlere ehliyet verildiğini dikkate alarak, Türkiye'de böyle bir uygulamanın yapılabileceğini düşündü.

Bunun üzerine hareket geçen Bakanlık, ehliyet verilirken sürücü kurslarınca istenen sağlık raporlarında, "tek gözü görmeyen ancak diğer gözönünde problem bulunmayan adaylara ehliyet verilmesi" için formül arıyor. Avrupa'da trafik alt yapısı ve yol durumunun tek gözü görmeyen sürücüler için uygun olduğuna dikkat çeken Bakanlık, Türkiye'de ne yol durumu ne de trafik alt yapısının buna uygun olmadığını belirtiyor.

Bakanlık, tek gözü görmeyenlerde derinlik duygusunun olmadığını bildirirken, ehliyet konusunda en büyük sorunun bu olduğunu kaydediyor. Bakanlık, "Avrupa'da tek gözü görmeyen yurttaşlar ehliyet alıp, araba kullandığına göre, Türkiye'de aynı durumdaki vatandaşlar neden alamasın" görüşünü savunuyor.

KÖRLER FEDERASYONU'NDAN DESTEK
Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Ahmet Cantürk, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Bakanlığın bu yöndeki çalışmasına destek verdiklerini bildirirken, "Bu görüş çok yerinde" dedi. Meşru zeminlere oturtulmamış olsa da bazı hekimlerin inisiyatifi ile tek gözü görmeyenlerin ehliyet alıp araba kullanabilecekleri konusunda raporlar verildiğini bildiren Cantürk, "Mevzuatta bu yok ama fiilen yapılıyor" dedi.

Yüzde 5-10 civarında görebilen insanlara araç kullandırılmaya çalışan bir çağda yaşandığını belirten Cantürk, özellikle bilgisayar donanımlı arabalarla bunun sağlanmaya çalışıldığına dikkat çekti. Cantürk, "Tek göz sağlıklı olarak gördüğü müddetçe bu olay yapılabilir. Araç kullananların çok büyük kısmının iki gözü çok büyük ölçüde görmüyor zaten, gözün biri idare edici biri de takviye edici boyutta kalıyor. Bir gözün sağlıklı biçimde nasıl kullanılabileceğinin eğitimi verilirse sorun kalmaz" diye konuştu.

Sürücü kursu yetkilileri de tek gözü görmeyenlere ehliyet verilmesi konusuna sıcak bakarken, bu durumda olan sürücülere zaman kısıtlaması getirilmesini istiyor. Yetkililer, "İki gözünde problem olmayan kişi 24 saat içinde 9 saat araba kullanıyorsa, tek gözü görmeyen sürücüler 4 saat kullanabilir. Böylece daha çabuk yorulan tek gözü görmeyen sürücünün hata yapma ve kaza yapma riski düşer.

Yeni verilen ehliyetlere cip takılırsa, otomobillere de otobüslerde olduğu gibi takograf cihazı takılırsa sürücünün ne kadar araç kullandığı ortaya çıkar. Böylece, tek gözü görmeyenlerin, belirlenen süreyi aşıp aşmadığı ortaya çıkar" görüşünü dile getiriyor. Tek gözü görmeyenlerin mağdur edilmemesi gerektiğini düşünen sürücü kursu yöneticileri, "O kişileri de mağdur etmemek lazım. Bu trafikte çift gözü görüp de ruhsal sorunlu insanlar da var. Kişinin aracı var, acilen hastaneye gitmesi gerekiyor ama elinin altındaki aracı kullanamıyor. Bu kötü bir durum" diye konuşuyor.

ALTINOKTA KARŞI ÇIKTI
Altınokta Körler Derneği Başkanı Eyüp Doğan ise böyle bir uygulamanın trafiği altüst edeceğini söylerken, "Tek gözü görmeyenlere ehliyet verilme facialara neden olabilir. Benim buna tamam demem, faciaya tamam demem anlamına gelir. Türkiye'nin altyapısı henüz buna uygun değil" diye konuştu.
(ANKA)
603
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.