Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tek dünya markamız Galatasaray

Tek dünya markamız Galatasaray

Türk Dış Ticaret Vakfı Başkanı Ertuğrul Önen, Türkiye'nin 80 yılda Galatasaray dışında dünyaya kabul ettirebildiği tek bir markasının olmadığını söyledi. Önen, "Artık üzüm, fındık ve incir satarak bir yere varılamaz" dedi.

Türk Dış Ticaret Vakfı Başkanı Ertuğrul Önen, Türkiye'nin 80 yılda, "Galatasaray" dışında dünyaya kabul ettirebildiği bir tek bir markası bulunmadığını bildirdi. Önen, Türkiye'nin üzüm, fındık, incir satarak artık bir yere varamayacağını ifade etti.

Önen, Vakfın yeni yayımlamaya başladığı "Made in Turkey" dergisini tanıttı. Önen, Türkiye'nin son bir kaç yıldır ilginç bir kriz döneminden geçtiğini ve tarihinin en büyük krizini yaşadığını belirtti.

Bu süreçte finans dünyasının sorunları ile faiz, döviz, kur gibi kıvramlar dışında başka ekonomik konuları konuşmadığını, IMF'nin de gündemin ilk maddesinden bir türlü inmediğini savundu. Ertuğrul Önen, Türkiye'nin yeniden yatırımı, üretimi, ihracatı, istihdamı, büyümeyi konuşması gerektiğini kaydetti.

Made in Turkey

"Made in Turkey" derken, tutucu bir "yerli malcılığı" yapmadıklarını, Türk malının uluslararası piyasalarda rekabet kazanmasından yana olduklarını belirten Önen, "Ben Galatasaraylı değilim ama, 80 yılda dünyaya kabul ettirebildiğimiz Galatasaray dışında tek bir Türk markası yoktur" dedi.

Önen, Türkiye'nin artış üzüm, fındık, incir gibi tarım ürünleri ihraç ederek dış ticarette bir yere varmasının mümkün olmadığını, katma değeri yüksek mallar satması gerektiğini savundu.

Önen, Türkiye'nin bunu yapabilmesi için yabancı sermaye yatırımı çekmesi gerektiğini kaydetti. Önen, yabancı sermayeli yatırımların önündeki engellerin kaldırılmasını ve yabancı sermayeye artık "alıp götüren" değil, "gelip yatırım yapan" olarak bakılması gerlının kendi iç piyasasında ve dış piyasalarda başarıyla rekabetçi olarak `Made in Turkey' damgasını taşıması için çalışıyoruz" diye konuştu.
Yayın tarihi: 18.01.2002
496
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.