Magazin

Tehlike fren balatalarında

Tehlike fren balatalarında

Araçların fren balatalarındaki plakalarda kullanılan birinci derecede kanserojen kabul edilen 'asbest' nedeniyle, trafik polisleri, oto tamircileri ve taksi şoförleri kanser hastalığı açısından risk altında.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın (IARC) kanser yapan maddeleri sıraladığı listesinde 'kesin kanserojen' maddeleri içeren 1. grubunda yer alan 'asbest', yıllardır otomobillerin fren balatalarında kullanılıyor.

Oto tamircileri, fren balatalarında kullanılan ve üzerinde 'asbestlidir' yazan plakaların yerine, asbest içermeyen balataların üretildiğini, ancak piyasada birçok yerde hâlâ eski balataların kullanıldığını belirtti.

Riskli meslekler
Onkoloji uzmanlarına göre, akciğer ve akciğer zarı kanseriyle ilişkili en yaygın çevresel risk faktörlerinden sayılan asbeste maruz kalma riski, mesleklere göre artıyor. Oto tamircileri, fren balatası imalatçıları, inşaat, cam, izolasyon işçileri, elektrikçiler, tesisatçılar, çatı tamircileri asbeste maruz kalıyor. Trafik polisleri ve taksi şoförleri de risk altında. Uzmanlara göre, kanserin ortaya çıkış süresi, maddeye maruz kalındıktan sonra 20 ile 40 yıl arasında değişiyor ve risk altındakilerin mutlaka kanser taramasından geçirilmesi gerekiyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 07.08.2003
471
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.