Magazin

'Tazminat olarak İngiltere'yi verin'

'Tazminat olarak İngiltere'yi verin'

Bunyoro Kralı I. Solomon, 1890'larda ülkesini tarumar ettikleri gerekçesiyle İngilizlerden 3.7 trilyon sterlin istedi.

Uganda'daki krallıklardan Bunyoro'nun Kralı I. Solomon, İngiltere Kraliyet Ailesi aleyhine tam 3.7 trilyon sterlinlik yani yaklaşık 8 kentrilyon 739 katrilyon 400 trilyon Z8.739.400.000.000.000.000) liralık bir tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

İngiltere'nin, 1890'lı yıllardaki 5 yıllık savaşta, ülkesine frengi hastalığını soktuğunu, evlerini yaktığını, 2.4 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu, büyükbabası II. Kabalega'yı tahttan indirip hayvanlarını ve mücevherlerini çaldığını iddia eden Kral I. Solomon, birkaç hafta içinde Uganda ve İngiltere'de avukatlar tutarak, dava açmak için işlemlere başlayacağını açıkladı.

'El Kaide ile aynılar'
"Uygar insanlardan bunu beklemezdik. İngilizlerin o zamanlar yaptığı, bugün El Kaide'nin yaptığından farksız" diyen I. Solomon, davayı kazanırsa, ülkesinin 800 bin sakinine, kişi başı 4.63'er milyon sterlin (yaklaşık 11 trilyon lira) düşecek. Buna karşılık her İngiliz'in 60 bin sterlin ödemesi gerekecek, ki bunun yıllık gayri safi milli hasılası 1 trilyon sterlin civarındaki İngiltere'yi iflasa sürükleyebileceği kaydedildi.

I. Solomon'un özel sekreteri Yolamu Nsamba ise, öldürülen insanların tazminatı için ayrıca, şimdikinin 10 katı para isteyecekleri bir dava daha açacaklarını belirtti.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 14.03.2004
396
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.