Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tavşan yünü soğuktan koruyor

Tavşan yünü soğuktan koruyor

Ankara tavşanının yününden üretilen termal giysilerin, koyun yününden üretilenlere oranla 7-8 kat daha fazla ısı verdiği ve terletmediği bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfur Bekyürek, A.A muhabirine, vatanı Anadolu olmasına rağmen 1723 yılında nesli tükenen Ankara tavşanın, 7 yıl önce fakültelerinin öncülüğünde yeniden yetiştirilmeye başlandığını söyledi.

Ankara tavşanının özellikle yününün çok değerli olduğunu ve dünyada "angora" olarak adlandırıldığını belirten Bekyürek, şunları anlattı:

"Ankara tavşanının yününden öncelikle iplik ürettik. Bu ipliklerikullanarak da koyun yününden üretilenlere oranla 7-8 kat daha fazla ısıyı koruyan termal giysiler üretildi. Bu giysiler, özellikle romatizmal hastalıklar ile atrit, siyatik gibi hastalıklarda kullanılıyor. Ancak, ağır kış şartlarında da dondurucu soğuklardan bu giysilerle korunabilirsiniz.

Türkiye`de ilk olarak bizim tarafımızdan üretilen bu ürünlerin, hem el örgüsü hem de makine örgüsü olan korse, çorap, bileklik, fanila, kaşkol, eldiven gibi 13-15 çeşidi bulunuyor. Bu giysiler, dahaönce yurtdışında ithal ediliyor ve 70-80 dolar gibi yüksek fiyatlarla satılıyordu. Bizim ürettiğimiz ürünlerin fiyatları ise oldukça uygun. 15-60 milyon lira arasında satışa sunulan termal giysiler, insanları kış soğuğundan koyun yününden yapılan ürünlerden çok daha fazla koruyor. Ayrıca bu giysiler, derinin nefes almasını sağladığı için terleme ve kaşıntıyı önlüyor."

Bekyürek, termal giysi çeşitliliğinin artırılması için araştırma- geliştirme çalışmalarının sürdüğünü, Ankara tavşanının yalnızca yününde değil, düşük kolestrollü olduğu için etinden de yararlanıldığını kaydetti.
Yayın tarihi: 23.12.2002
496
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.