Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tatlı yeme, tatlı tatlı yaşa

Tatlı yeme, tatlı tatlı yaşa

Türkiye'de son 30 yılda diyabet nedeniyle hastanelere yatanların sayısı sekiz kat arttı. 'Gizli şeker'lilerle birlikte toplam 5 milyon diyabetli hastaya karşılık 385 uzman var.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni binyılın en önemli halk sağlık sorunları arasında kabul edilen şeker hastalığı-diyabet-, kötü beslenmenin ve şişmanlığın yaygınlaşması nedeniyle dünyada ve Türkiye'de giderek yayılıyor.
Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Arslan, bir ömür boyu süren diyabetle 'iyi geçinmenin' yollarını bilmek gerektiğini söyledi.

Başta kötü beslenme var
Türkiye'de yeterli istatistiki bilgilerin bulunmaması nedeniyle kesin rakamların tespit edilemediğini ifade eden Arslan, son yıllarda kötü beslenmenin, hareketsiz yaşamın ve şişmanlığın yaygınlaşması yüzünden Batı ülkelerinde ve Türkiye'de şeker hastalığında artış olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Arslan, hastalığın Türkiye'de görülme oranının yüzde 7.2 olduğunu belirtti.

Erişkinlerin, şeker hastalığı ortaya çıkmadan önce 'bozulmuş glikoz toleransı' evresinden geçtiklerini, bu devreye de eskiden 'gizli şeker' denildiğini kaydeden Arslan, gizli şeker hastası görülme oranının ise yüzde 6.7 olduğunu söyledi.

Risk altındakiler dikkat
Arslan, Türkiye'de, gizli şeker hastalarıyla birlikte şeker hastalarının sayısının yaklaşık 5 milyonu bulduğunu ifade etti. Özellikle şişmanlar, hareketsiz bir hayat sürenler, tansiyonu yüksek olanlar, kolesterolü bulunanlar, gizli şekerliler, kalp ve damar hastalığı geçirmiş gençlerin kontrol altında bulunmaları öneriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada 180 milyon kişinin şeker hastası olduğu ve 2025 yılında bu sayının 300 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye'de son 30 yılda kliniklere yatan diyabetli hasta sayısı sekiz kat arttı. Türkiye'de gizli şekerliler de dahil 5 milyon diyabetli bulunuyor ve polikliniklerde hizmet alan 55 yaş üzeri hastaların yüzde 8'ini diyabetliler oluşturuyor.

En çok Güneydoğu'da
Diyabetliler, diğer hastalardan dört kat daha fazla hastaneye yatıyor, üç kat fazla ilaç yazılıyor. Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı sayısı 185, sadece diyabetle ilgilenen diyetisyen sayısı da 200. Türkiye'de 105 diyabet merkezi bulunuyor ve merkez başına 24 bin 760 hasta düşüyor. Şeker hastalığına Türkiye'de en çok Güneydoğu Anadolu'da rastlanıyor.
323
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.