Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tatile gitmek yetmiyor

Tatile gitmek yetmiyor

Tatile çıkanların yüzde 65'i kendini bir süreliğine hasta hissediyor, yüzde 15'i ciddi hastalıkla karşılaşıyor. Mutlu başlayan tatilin hastanede bitmemesi için kurallar var.

Tatil bazen zehir olabilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre tatile çıkanların yüzde 65'i herhangi bir nedenle kendini bir süreliğine hasta hissediyor, yüzde 15'inde ciddi hastalık belirtileri ortaya çıkıyor.

WHO, Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) ve Uluslararası Seyahat Hastalıkları gibi kurumlarla işbirliği yapan International Hospital Seyahat Hastalıkları Kliniği'nden Dr. Dilek Leyla Mamçu'nun verdiği bilgilere göre, tatile çıkanların yüzde 8'i hastalık nedeniyle doktora gidiyor. Yüzde 6'sı seyahat dönüşü hastaneye yatırılırken, yüzde 6'sı tatilini yarıda kesiyor.
Tatile gidenlerin yüzde 2'si dönüşte kendini işe gidemeyecek kadar hasta hissediyor. WHO ve CDC'nin tatilcilerin hastalıklarla karşılaşmamaları için sıraladığı öneriler ise şöyle: Seyahatlerde sık rastlanan ishal, bakteriler, virüsler ve parazitlerin neden olduğu bir hastalık. Temiz olmayan yiyecek ve sularla bulaşan E.coli, salmonella, vibrio gibi bakteriler ve bazı parazitler de ishal yapabilir. Hastalıklardan korunmak için özellikle yurtdışı seyahat öncesi Hepatit A veya immun globulini, Hepatit B, Meningokokal menenjit (özellikle Sahraaltı Afrika ülkeleri için), sarı humma, kuduz (hayvanla temas olasılığı varsa), tetanoz, difteri, kızamık, tifo ve Japon ensefaliti aşısı yaptırılması gerekiyor.

Valizdeki olmazsa olmazlar
Güvenli bir seyahat için, valizde mutlaka haşerelere karşı aerosol sprey, ishal ilacı, portatif su filtreleri ve iyot tabletleri (kampa gidiyorsanız) ile kullandığınız diğer ilaçları bulundurun. İlkyardım çantanızda yara bandı, antiseptik solüsyon, bandaj, steril sargı bezi, yumuşatıcı bir göz damlası, alerji (böcek sokmaları gibi) kremleri, ağrı kesici, termometre, steril enjektör, şeker-tuz solüsyonları yer alsın.

Seyahatte olduğunuz sürece ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın. Sadece kaynatılmış veya kapalı ambalajlardaki suyu için. Musluk suyu, doğal kaynak suyu ve hangi suyla yapıldığını bilmediğiniz buzlu içecekleri içmeyin. İçmek zorundaysanız filtre veya iyot tabletleri kullanın. Sadece pişirilmiş yiyecekleri yiyin. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerini tüketmeyin. Pişmemiş sebze veya meyveleri mutlaka soyun. Hayvan tarafından ısırılma durumunda doktora başvurun.

Tatlı sularda yüzmekten kaçının. Sıtmanın kuluçka süresinin bir yılı bulabildiği düşünüldüğünde tatilden aylar sonra bile sıtma çıkabilir. Ateş, nezle hali, terleme, üşüme gibi belirtiler sıtmaya işaret edebilir.
(Radikal)
335
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.