Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tatile gideceklere öneriler

Tatile gideceklere öneriler

Uzmanlar, tatile çıkabilecekler için bir dizi öneride bulunuyor. Tatilde en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında güneş ışınlarından korunmak geliyor. Güneşte yanmak sadece acı vermekle kalmıyor, aynı zamanda cilt kanserine yakalanma riskini artırıyor.

Yaz aylarıyla artan tatil trafiğinin birçok sağlık problemini de beraberinde getirdiğine dikkat çeken uzmanlar, tatile çıkmadan önce özellikle on günden fazla kalınacaksa ve kalp hastası, akciğer, böbrek, diyabet, astım, hipertansiyon gibi şikayeti bulunan kişilerin doktor kontrolünden geçmesini öneriyor.

Yazın gelmesiyle birlikte açılan havuz döneminde dikkat edilmesi gereken noktaları da aktaran uzmanlara göre, havuzların her ne kadar klorla temizlense ve filtre edilse de bir takım hastalıklar için zemin hazırlıyor.

Havuz sarılığın ve birçok bulaşıcı hastalığa yakalanmaya neden olabiliyor. Bu nedenle çocukların ve erişkinlerin sarılık testlerini yaptırmaları, gerekirse aşı olmaları öneriliyor.

Tatilde en çok karşılaşılan rahatsızlıklar arasında sıcak çarpması ve güneş yanıkları yer alıyor. Her ikisi de güneşin en tepede olduğu 11:00-15:00 saatleri arasında sık görülüyor. Güneş banyosu özellikle vücutta bulunan benler için tehlikeli olabiliyor.

Yaz tatilinde en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri çocuğun güneş ışınlarından korumak ve önlemler almak yer alıyor. Güneşte yanmak çocuklara sadece acı vermekle kalmıyor, aynı zamanda yetişkinlik dönemlerinde cilt kanserine yakalanma riskini artırıyor.

Bu nedenle çocukların küçük yaşlardan itibaren güneşe karşı korumak hayati önem taşıyor. (ANKA)
294
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.