Magazin

Tatilde çocuklarınızı oyuna yönlendirin

Tatilde çocuklarınızı oyuna yönlendirin

Yarı yıl tatilinin, okul dışı etkinliklerin geliştirilmesi için bulunmaz fırsat olarak algılanması ve değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, anne-babalardan, çocuklarının oyun oynamasını teşvik etmelerini önerdi.

Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Eğitim Bilimleri Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersoy Taşdemirci, çocuğun okul ve yaşamdaki başarısının sadece okul içi etkinliklere değil, aynı zamanda okul dışı etkinliklere de bağlı olduğunu söyledi. Serbest zamanların çocukların gelişmeleri ve yetişmelerinde verimli kullanılmasının ancak iyi bir `serbest zaman' planlaması ve zaman yöntemiyle sağlanabileceğini ifade eden Prof. Dr. Taşdemirci, şöyle dedi:

"Hafta sonu başlayacak sömestr tatili, okul dışı etkinliklerin geliştirilmesi için bir daha ele geçirilemeyecek fırsattır. Öğrenciler tatilde bilgi ve görgülerini artıracak etkinliklerde bulunmalı, tatillerini dinlenerek ve eğlenerek değerlendirmelidir."

Öğrencilere ders döneminde okuyamadıkları kitapları okumalarını, yabancı dil ve bilgisayara yönelmelerini öneren Prof. Dr. Taşdemirci, tatilin sergi, konser, galeri ve müzeleri gezmek için de iyi bir fırsat olduğunu kaydetti. Oyunun, çocuklarının bedensel, ruhsal ve toplumsal gelişimine büyük katkıları olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ersoy Taşdemirci, anne-babalardan çocuklarının oyun oynamalarını engellememelerini, aksine teşvik etmelerini istedi.

Anne-babalardan, çocuklara zamanın ve planlı yaşamanın önemini anlatmalarını da isteyen Taşdemirci, "Çocuğun tatil aktivitelerine zorunlu değil, gönüllü katılmasını sağlayın. Tatil döneminde çocuğunuza güven duygusunu hissettirin. Çocuklara yanlışlardan çok doğruları, yapamayacaklarından çok yapacaklarını gösterin" dedi.
(DHA)
Yayın tarihi: 29.01.2003
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.