Magazin

Tatil hırsızlarına karşı rehber

Tatil hırsızlarına karşı rehber

Her geçen gün artan yankesicilik, kapkaççılık olaylarına yaz tatili nedeniyle evlerde yapılan hırsızlıklar da eklendi. Polis, tatil hırsızlıklarına karşı yurttaşlara bir dizi öneride bulunuyor.

Bursa polisi, evden yapılacak hırsızlıklara karşı yurttaşları, "Yaşadığınız çevrede komşuluk ilişkilerini geliştirin. Daha huzurlu bir ortamda yaşamak için komşularınız ile birlikte suç ile ve suçlular ile mücadeleye katılın" şeklinde uyardı. Bursa polisinin tatile çıkacak olan yurttaşlara hırsızlıklara karşı alınacak önlemler konusunda uyarıları şöyle:

- Eve yeni taşındıysanız kapı kilitlerini değiştirin. Kapılarınız, kilitleriniz ve pencereleriniz sağlam olsun. Kapınızı tam olarak kilitlediğinizden emin olun.

- Sokak giriş kapınıza otomatik açılıp kapanır sistem yaptırın ve sürekli kapalı olmasını sağlayın, komşularınızı da uyarın. Mümkünse diyafon sistemi taktırın, dış kapınızı açmadan zili çalan kişinin kim olduğunu sorun, komşularınıza da bu alışkanlığı kazandırın.

- Evden çıkarken pencerelerin kapalı olmasına dikkat edin. PVC'lerinize veya alüminyum tipi kapı ve pencere doğramalarınıza içeriden ayrı kilit koydurun.

- Güvenmediklerinize anahtarınızı teslim etmeyin.

- Anahtarınızın üzerine adınızı ve adresinizi yazmayın. Anahtarınızı paspas altı ve veya ayakkabı içerisine gizlemeyin.

- Değerli para ve mücevherlerinizi evde muhafaza etmeyin.

- Bahçeniz varsa bakımlı olmasına özen gösterin. Bu sizin evde olduğunuz imajını yaratır.

- Alt komşunuz veya sizin yaptıracağınız pencere demir muhafazalarının merdiven usulü değil, dikey olmasına dikkat edin.

- Posta kutularınızda fatura veya mektupları uzun süreli tutmayın. Tatile çıkarken komşularınızdan fatura vs. şeylerinizi almasını isteyin.

- Tatilde olsanız da evinizi sık sık telefonla arayın, telefon zilinin ara sıra çalması hırsızları tedirgin edebilir.

- Otomobiller pencere kenarına park edilmemelidir. Zira hırsızlar otomobilleri basamak olarak kullanabilir.

- Mahalli karakola, evinizden bir süre ayrı olacağınıza dair bilgi verin, polisin tedbir almasına yardımcı olmuş olursunuz. Şüpheli kişiler görüldüğünde mahalli karakola veya 155 Polis İmdat'a bildirilmelidir.

- Evlerin önündeki sokak lambaları yanmadığında TEDAŞ'a bildirilmelidir.

- Evin yatak odası hariç, diğer odaların perdeleri açık tutulmalıdır.

- Kısa süreli evden ayrılmalarda düşük votajlı bir ampül salon kısmında açık bırakılmalı evde insan var imajı yaratılmalıdır.

- Değerli eşyanızı camdan görülebilecek yerde bırakmayın.

- Büyük miktarda nakiti evinizde bulundurmayın.

- Evde sağlam kasa yoksa, çok kıymetli mücevherat bulundurmayın.

- İmkanınız varsa değerli eşya ve mücevherlerinizi videoya kayıt yaparak veya fotoğrafını çekerek saklayın.

- Değerli eşyalarınıza tanıtıcı işaretler koyun.(anka)
Yayın tarihi: 22.06.2002
332
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.